Niewielki, liściasty i do tego zielony przez cały rok krzew kiścienia wawrzynowego to w Polsce wciąż jeszcze mało popularna roślina, o której warto wiedzieć nieco więcej! Na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych jest ona niezwykle popularna z racji na swój urzekający wygląd i piękne kolory, jakie uzyskuje w okresie kwitnienia oraz zimą, a z każdym rokiem widać, że również i u nas zyskuje sobie wierne, choć rosnące powoli grono fanów. Jej nietypowość może stanowić piękną i zarazem nieszablonową ozdobę ogrodu.
Kiścień wawrzynowy – informacje, uprawa i odmiany
Największym atutem krzewu Leucothoe fontanesiana czyli właśnie kiścienia jest to, że jego sercem nie są barwne kwiaty, a liście. To liście zmieniają kolor w okresie kwitnienia, jesienią oraz zimą i przybierają wtedy oszałamiające odcienie barw: fioletowej, czerwonej i rudej. Ta zmiana, z zieleni na kolory mocne, intensywne i energetyczne, sprawia, że kiścień wawrzynowy świetnie sprawdza się w różnych roślinnych kompozycjach i ciągach ozdobnych, które mają przykuwać spojrzenia. Poza barwą, atutem jego liści jest ich charakterystyczne lśnienie, szerokość, forma lancetowata i zakończenie długim, ostrym wierzchołkiem.
Sama uprawa tej rośliny ma kilka wymagań, których przestrzeganie pozwoli na uzyskanie ich najlepszego wyglądu.
- Podłoże na glebie kwaśnej (pH 4,5-6,5)
- Wilgotna gleba lub taka, która będzie często podlewana. Tu warto dodać, że kiścień nie znosi suszy, więc trzeba dbać o odpowiednie dla jego wzrostu warunki.
- Wymagane ściółkowanie gleby pod krzewem (kora sosnowa)
- Stanowiska pół cieniste
- Dwukrotne nawożenie w ciągu roku. Najlepiej nawozem do rododendronów lub azalii
- Cięcie dozwolone o każdej porze roku, ale najlepiej w lutym lub w marcu.
Mimo, iż kiścień nie lubi suszy, to świetnie sprawdza się zimą – jest wysoce mrozoodporny i doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Zapewniając mu osłonę od wiatru, możemy być spokojni o to, że przetrwa zimę, zachowując jednocześnie swoje wspaniałe kolory.
Kiścień ma wiele różnych odmian, chociaż w Polsce z racji na wciąż jeszcze małą jego popularność, najczęściej można znaleźć w sklepach ogrodniczych ledwie kilka z nich. Są to odmiana Rainbow (liście różowo-czerwone), Nana – wersja karłowata z liśćmi ciemnoczerwonymi, Makijaż (kremowo-pomarańczowe) oraz Whitewater (na końcówkach liści pojawia się biały, wyraźnie zaznaczony ślad). Whitewate jesienią staje się fioletowo-różowy, a zimą ciemnoczerwony, co sprawia, że o każdej porze roku prezentuje swoją inną twarz.