Wielki liść ozdobny, czyli sansewieria masoniana w uprawie doniczkowej

Jedną z ciekawszych, egzotycznych roślin, którą można w doniczkach uprawiać w naszym klimacie, jest tzw. wężownica Masona. To jeden z najbardziej okazałych gatunków sansewierii, który urzeka jednocześnie prostolinijnym i zaskakującym wyglądem. Kwiat ten wytwarza duże liście o szerokości sięgającej nawet 25 centymetrów, co czyni go na parapecie absolutnie wyjątkowym.

Sansewieria masoniana: te liście robią wrażenie!

Poza swoją nieszablonową szerokością, liście, jakie posiada sansewieria masoniana, są bardzo twarde, sztywne i wyprostowane. Na pierwszy rzut oka mogą nawet sprawiać wrażenie sztucznych, a ich majestatyczna poza potrafi zmylić w ocenie nawet wprawione oko. Dużą zaletą tej odmiany jest jej powolny i bardzo stabilny wzrost. Przez wiele miesięcy może wydawać się, że roślina niemalże się nie zmienia, ale w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet metr wysokości! Na szczęście przy uprawie doniczkowej takie wielkości zdarzają się naprawdę rzadko, co sprawia, że masoniany nie trzeba praktycznie przesadzać, a że nie wymaga ona również wielu zabiegów pielęgnacyjnych, to świetnie sprawdzi się w domach, w których o roślinach doniczkowych zdarza się zapominać.

Odporność na brak wody jest jedną z cech rozpoznawczych tego gatunku, pewnie dlatego wężownica Masona jest często określana jako „roślina z żelaza”. Wystarczy jej jedynie naprawdę okazjonalne podlewanie, żeby wyglądała świeżo i pięknie. Dodatkowo, doskonale adaptuje się ona do trudnych warunków: może spokojnie być umieszczona w pomieszczeniach o suchym powietrzu oraz w miejscach, w których jest bardzo mała ilość światła dziennego. Bez problemu dostosuje się do życia w takich warunkach i co ważne, poprawi filtrowanie powietrza takich miejsc. Będzie również skutecznie unieszkodliwiała różne, krążące w powietrzu toksyczne związki, zarazki, i drobnoustroje. Jako roślina długowieczna i wybitnie oczyszczająca powietrze, sprawdzi się w domach, biurach, firmach produkcyjnych, a nawet na halach magazynowych, w których odrobina zieleni o korzystnym wpływie na zdrowie, przyda się pracującym tam osobom.

Minimalizm wizualny sansewierii tej odmiany to również dobry sposób na to, by wykorzystać ją jako ozdobę do wnętrz aranżowanych bez przerostu formy nad treścią. Świetnie ozdobi przestrzenie minimalistyczne, sprawdzi się we wnętrzach urządzanych na nutę skandynawską, industrialną oraz do pomieszczeń bardzo nowoczesnych. Jest wprost stworzona dla osób, które cenią rośliny piękne i wytrzymałe, a do tego niewymagające zbyt wiele pracy i pielęgnacji.