W okresie wiosennym przyroda zauważalnie budzi się do życia. Sezon ogrodniczy można z powodzeniem zainaugurować już na początku kalendarzowej wiosny. Jednym z pierwszych obowiązków domorosłego ogrodnika jest zadbanie o stan trawnika. Po zimie murawa z pewnością będzie odbiegała od wizualnych oczekiwań gospodarza. W jaki sposób przywrócić zdrowy wygląd trawy na posesji? Z pomocą przychodzi metoda wertykulacji trawnika. Wskazujemy, na czym ten proces tak naprawdę polega.
Czym jest wertykulacja trawnika?
Wertykulacja to jeden z podstawowych zabiegów związanych z pozimową pielęgnacją trawnika w ogrodzie. Głównym celem tego procesu jest efektywne napowietrzenie gleby poprzez wzruszenie ziemi specjalnymi narzędziami umiejscowionymi w dolnej części urządzenia stykającego się z podłożem. Wertykulacja pobudza murawę do wzrostu przy użyciu specjalnych nożyków. Gleba, która zostanie poddana takiemu działaniu, zyskuje większą zdolność do wchłaniania wody. Zabieg przyczynia się również do zwiększenia nasłonecznienia zwertykulowanego obszaru. Dodatkowym efektem pracy wertykulatora jest zebranie filcu, czyli pozostałości organicznych w formie patyków, mchu i martwych roślin. Pozwala to na przygotowanie trawnika do ustawicznego wzrostu z optymalnym zachowaniem jakości zieleni.
Wertykulacja murawy ogrodowej – czy to ważne?
Proces wertykulacji ogrodowej zwiększa zdolność trawy do poprawnego wzrostu. Zapobiegamy tym samym sytuacji, w której część przestrzeni trawnikowej przestaje wzrastać. Jeśli zatem chcemy uzyskać piękny wygląd zielonego trawnika na wiosnę i lato – wertykulacja będzie działaniem absolutnie wymaganym. Zaniechanie dodatkowej pielęgnacji trawy może skutkować miernym wzrostem zieleni, przez co przestrzeń ogrodowa zacznie prezentować się podobnie, jak dziko rosnące pastwiska. Praca wertykulatora w przypadku niewielkich przestrzeni przydomowych zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Czas potrzebny na wykonanie poprawnej pielęgnacji zwiększa się wraz z dostępnym areałem zieleni. Mimo wszystko, jest to zabieg stosunkowo prosty do wykonania, który nie absorbuje zbyt wielu sił ogrodnika. Efekty prac będą z pewnością zadowalające.
O czym warto pamiętać przeprowadzając wertykulację ogrodową?
Ważne, by do tego celu wykorzystać urządzenia mające wysoką skuteczność pracy. Przede wszystkim chodzi o to, aby nie zniszczyć zielonej przestrzeni, tylko odpowiednio napowietrzyć i przetrzebić pozostałości organiczne, które z pewnością znajdują się na powierzchni zielonej. Niegdyś wykorzystywano do tego celu zwykłe grabie, które niedostatecznie radziły sobie ze skuteczną wertykulacją terenu. Obecnie wykorzystuje się zarówno proste (mechaniczne), jak i zautomatyzowane (elektryczne lub spalinowe) urządzenia. Ręczne bądź spalinowe sprzęty nie wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Elektryczne wertykulatory sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie posiadamy łatwy i praktyczny dostęp do sieci elektrycznej.
Kiedy najlepiej dokonać wertykulacji terenu?
Optymalnym momentem na rozpoczęcie prac ogrodniczych na trawniku jest okres wczesnowiosenny. W kwietniu ustępują największe przymrozki, dlatego ziemia pokryta filcem staje się mniej twarda. Pierwsze zauważalne symptomy wzrostu trawy wskazują, że nadszedł czas wiosennej wertykulacji. Ważne, aby wykonać tę pracę jeszcze przed pierwszym noworocznym skoszeniem trawnika. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, ryzykujemy zniszczeniem osłabionych pędów i możemy w bardzo łatwy sposób uszkodzić delikatne korzenie roślin. Po dokonaniu wertykulacji w kwietniu warto przeczekać parę dni, a następnie dosypać nawozu trawnikowego – serwując murawie swoistego „pokarmu” regenerującego.
Wydajne i funkcjonalne wertykulatory znajdziesz w ofercie marki Alpina