Wiosenne porządki w ogrodzie – jak się przygotować?

Wiosna jest pięknym okresem, ale wymaga również niemałego nakładu pracy dla osób, które dbają o zielone tereny. Ważne jest bowiem, aby wykonać odpowiednie prace porządkowe w ogrodzie. W tym artykule wskażemy Ci, co dokładnie trzeba zrobić. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym wiosennych porządków.

Wiosenne porządki — trawnik

Wiosenne porządki w marcu i kwietniu to przede wszystkim sprzątnięcie przestrzeni po okresie zimowym. W związku z tym konieczne jest między innymi oczyszczenie trawnika z zaschniętych liści oraz źdźbeł trawy. Dodatkowo trzeba koniecznie wyciągnąć z garażu meble ogrodowe i poddać je renowacji, jeśli tego wymagają. Nie można zapominać również o ściągnięciu z roślin osłon, które miały chronić je przed zimą. Z tym ostatnim warto jednak poczekać przede wszystkim do momentu, w którym pogoda się ustabilizuje.

Kolejnym działaniem, które warto wykonać, jest przywrócenie trawnikowi świetności. W związku z tym pamiętaj o jego wygrabieniu oraz oczyszczeniu. Koniec marca, a także początek kwietnia to nierzadko doskonała pogoda na pierwsze koszenie. Ponadto to właśnie w tym okresie naprawdę opłaca się założyć trawnik z rolki bądź też z siewu. Pogoda, która panuje w tym okresie, zdecydowanie sprzyja bowiem ukorzenieniu się trawy.

Prace porządkowe w ogrodzie — krzewy, drzewa, żywopłoty

Bardzo ważne jest również zadbanie o krzewy, drzewa oraz żywopłoty. W tym przypadku trzeba pamiętać między innymi o prawidłowym wykonaniu przycięcia. Dzięki temu możliwe jest nie tylko poprawienie wyglądu roślin, ale również pobudzenie ich do kwitnięcia i owocowania. Wiosenne porządki dotyczą również rabat kwiatowych. Po wspomnianym wcześniej ściągnięciu osłon oraz uprzątnięciu ochronnej warstwy z torfu i liści lub igliwia możliwe jest się przystąpienie do prac, takich jak między innymi: spulchnienie gleby, nawożenie oraz usunięcie chwastów.

Pamiętaj o tym, że w pracach porządkowych w ogrodzie śmiało zastąpić mogą Cię profesjonaliści. Dla przykładu na tej stronie internetowej możesz zamówić usługę pielęgnacji oraz prowadzenia ogrodu. https://wytworniatlenu.pl/pielegnacja-prowadzenie-ogrodow/. Jednym z godnych polecenia usługodawców w naszej branży jest bowiem firma Wytwórnia Tlenu. Oto główna strona internetowa wspomnianych ekspertów: https://wytworniatlenu.pl/.

Podsumowując, w okresie wiosennym absolutnie nie można zapominać o wykonaniu prac porządkowych w ogrodzie. Działania te dotyczą zarówno zadbania o trawnik, jak i krzewy, drzewa oraz żywopłoty. W każdym z tych przypadków kluczowe jest prawidłowe wykonanie pracy. Jeżeli jednak nie chcesz robić tego samodzielnie, dobrym pomysłem może być zlecenie pracy ekspertom. Powodzenia!