Wnetrza: jaki kolor pasuje do brązu? Sprawdzone aranżacje

Brąz, w setkach swoich pięknych odcieni to jeden z najczęściej stosowanych kolorów we wnętrzach. I chociaż wiele osób wskazuje na to, że ciemne, brązowe pomieszczenia sprawiają wrażenie mniejszych niż są w rzeczywistości, a do tego nieco smutnych, to wykorzystując odpowiednie dodatki i barwy, można temu skutecznie zapobiec! Wystarczy, aranżując domową przestrzeń, zadbać o dobranie do brązów właściwych kolorystycznie dodatków, które rozświetlą pokoje i dodadzą im energetycznego wyrazu.

Wnetrza: jaki kolor pasuje do brązu i na czym się skupić?

W aranżacjach ściśle związanych z brązami, obowiązuje kilka podstawowych zasad, których stosowanie sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało po prostu idealnie.

Po pierwsze: do ścian w kolorze ciemniejszych brązów zawsze dobieramy jasną podłogę. Oczywiście, również może być ona brązowa, ale przynajmniej o 5-6 odcieni jaśniejsza. Doskonale sprawdzi się też narzucenie na podłogi białych dodatków: puchate dywany, owcza skóra, wykładziny w odcieniach ecru.

Po drugie: zadając sobie pytanie o wnetrza: jaki kolor pasuje do brązu, pamiętaj, że kolor musi Ci się podobać. Nawet jeśli przeczytasz o tym, że z brązami świetnie komponują się pastelowe dodatki (bo tak jest!), ale sam preferujesz kolorystykę intensywną i pełną energii, to zawsze słuchaj własnego zdania. W końcu to Ty będziesz mieszkać w swoim domu, a nie specjalista od aranżacji wnętrz i to Ty masz się w nim dobrze czuć.

Po trzecie: szukaj barw, które dobrze przełamują monotonię brązu. Może to być np. soczysta zieleń, limonka, czy żółć w miodowym odcieniu. Do salonów o brązowych ścianach dobrze sprawdzą się symboliczne dodatki w tych właśnie barwach: zasłony, narzuty na łóżko czy sofę, wazony oraz pozostała ceramika z wzorami łączącymi biel, zieleń i żółty. Podobnie, jednolitą formę brązu przełamią i ożywią ozdoby w kolorach pomarańczowych (każdy odcień, od pasteli, przez ochrę, po intensywny pomarańcz), czerwonych i różowych (tu mowa o barwach pudrowych oraz ziemistych), błękitnych, lawendowych a nawet koralowych. Specyfika brązu sprawia, że pasuje do niego niemal wszystko w odcieniach rozbijających sam brąz. W połączeniu z nim dobrze wyglądają również barwy kremowe, mięta, dekoracje zbliżone do koloru khaki czy pistacji, ale i miksy różnych barw.

Ostatnią ważną rzeczą, jest unikanie zestawiania ze sobą, szczególnie w jednym pomieszczeniu, kilku różnych odcieni brązów. Takie połączenie może sprawić wrażenie zbyt mocnego wytłumienia przestrzeni, nudy, ale i na dłuższą metę, efekt przytłoczenia smutkiem.