Wnętrza: jaki kolor pasuje do niebieskiego? To musimy wiedzieć

Wnętrza: jaki kolor pasuje do niebieskiego to temat, na który mamy wiele do powiedzenia. Do koloru niebieskiego pasuje bardzo wiele kolorów. W zasadzie to od bielu po samą pomarańcz. To z czym zestawimy go powinno jednak zależeć przede wszystkim od tego, czy ta barwa stanowi we wnętrzu dodatek, czy też jest wiodącym kolorem. Zobaczmy, które kolory pasują najbardziej do koloru niebieskiego.

Jak na nas działa kolor niebieski?

Zanim przejdziemy do tematu wnętrza: jaki kolor pasuje do niebieskiego, powiedzmy sobie jak na nas działa niebieski kolor. Kolor niebieski tak naprawdę jest niesamowicie popularny. Do tego jest bardzo powszechny. Jest to kolor nieba oraz wody. Jednak w odcieniu czystym nie występuje aż tak często. Niebieski to barwa utożsamiana ze spokojem, ale także z chłodem. Przypisuje się go osobom, które panują nad emocjami, kontrolują swoje uczucia, ale także pragnąc być do tego docenione. Odcienie jasnoniebieskie często się wiążą z duchową sferą człowieka.

Kolor niebieski we wnętrzu działa na nas łagodząco. Na pewno koi nasze wzburzone uczucia oraz myśli. Jakby tego było mało uspokaja nas oraz do tego wspomaga nasz dobry sen. Dlatego też jest spotykany bardzo często w sypialniach.

Niebieskie także bywają często łazienki, ponieważ kolor ten stwarza wrażenie świeżości oraz czystości. Podobno niebieski sprzyja pracy, która wymaga myślenia kreatywnego. Dlatego też pojawia się w biurach oraz pracowniach artystycznych. Niektórzy także przekonują, że niebieski kolor emituje promieniowanie, które odstrasza owady, co tłumaczyć ma dlaczego ściany domów wiejskich malowano często właśnie na niebiesko. Jest to jednak trudno zweryfikować z całą pewnością.

Wnętrza: jaki kolor pasuje do niebieskiego?

Niebieski we wnętrzach komponuje się harmonijnie przede wszystkim z samą bielą. Razem wyglądają niezmiernie świeżo, jednak mogą także być odbierane jako nieco chłodne. Dużo cieplej kolor niebieski wyglądał będzie w towarzystwie beżu piaskowego. Zyskuje również wtedy nieco plażowego charakteru. Z tymi dwiema barwami kolor niebieski wygląda możliwie najlepiej. Można go także łączyć z szarością, jednak trzeba dobrać odpowiednio odcień, tak żeby kolory zamiast gasić się wzajemnie, się po prostu odbijały.

Z jakimi kolorami możemy łączyć kolor niebieski? Bardzo kontrastowo oraz nowocześnie wygląda razem z czerwienią intensywną, kolorem pomarańczowym czy też żółtym słonecznym. Jednak tychże barw nie powinno być za dużo. Natomiast w połączeniu z brązem niebieski kolor będzie pasował idealnie do aranżacji utrzymanych w stylu retro.