Wnetrza: jakie kolory pasują do pomarańczowego i jak je dobierać?

Kolor pomarańczowy ze względu na różnorodność swoich odcieni, jest jednym z najciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych w doborze do aranżacji wnętrz. Jego soczystość i duża energia bijąca od tej barwy, sprawiają, że z jednej strony może pasować do wszystkiego, a z drugiej, nieumiejętny jej dobór do stylu wnętrza może skończyć się wizualną katastrofą. Na co zwrócić uwagę, wprowadzając do mieszkań pomarańczowe dodatki i z jakimi kolorami to połączenie będzie najpewniejsze?

Pomysł na wnętrza: jakie kolory pasują do pomarańczowego?

Pierwszym kolorem pasującym do pomarańczowego jest czerń, we wszystkich jej odmianach, oraz szarości – od mocnych, niemal czarnych, po delikatne, pastelowe, srebrzyste. Barwa pomarańczowa w niezwykły sposób rozbija pewnego rodzaju chłód, smutek i wrażenie zimna, jakie bije od kolorów ciemnych, dlatego wprowadzenie jej do wnętrz utrzymanych w takim nastroju, będzie strzałem w dziesiątkę. Takie zestawienie rozbije jesienną chandrę, jaka może się pojawić w ciemnych pomieszczeniach i sprawi, że zacznie się w nich czuć więcej radości i energii.

W temacie wnetrza: jakie kolory pasują do pomarańczowego, warto też pamiętać, że intensywność pomarańczy potrafi być na dłuższą metę kolorem męczącym dlatego dobrze jest go zestawiać z barwami, które będą równoważyły tę moc. Może to być kolor biały, zarówno w swoim klasycznym wydaniu, jak i w odcieniach kości słoniowej czy matowej satyny. Dobrze też zestawić go z barwami typu ecru czy kolorami naturalnymi, kojarzącym się z lnem czy bawełną. Tym stonowanym odcieniom pomarańcz doda mocy, ale nie będzie jednocześnie zbyt radykalny, by stać się w ich otoczeniu denerwującym.

Pomarańczowy dobrze zgrywa się również z żółcią – także tą soczystą i przykuwającą oko, przy czym jeśli decydujemy się na taki duet, to lepiej wykorzystać go jako dodatek np. w postaci żółto-pomarańczowych dekoracji do mieszkania, a nie jako jego barwy głównej na wszystkich ścianach. Podobnie, wybierając ozdoby do wnętrza można rozważyć miksy barwy pomarańczowej z niebieską (w tym również granatem, ciemnym niebieskim i kolorami nieba) oraz z zielenią.

Osoby lubiące eksperymentować z kolorami, mogą się też pokusić o połączenie ze sobą dwóch skrajnie różnych odcieni pomarańczowego. Dla przykładu, pierwszym może być jego wersja klasyczna i najbardziej soczysta, a drugim ceglana, wręcz wpadająca w ziemistą. Ciekawym sposobem może być ułożenie na ścianie płytek klinkierowych w odcieniu ziemisto-ceglanym i ustawienie obok dodatków (wazon, stolik, fotel) w soczystej pomarańczy. Z jednej strony barwy te będą się uzupełniały, a z drugiej ta bardziej stonowana, zostanie dzięki intensywnej lepiej wyeksponowana i podkreślona.