Wnetrza: Kolory pasujące do zielonego – jak je dobierać?

Zieleń jest jedną z najpopularniejszych i z racji na swoje działanie, również jedną z najchętniej wybieranych barw do wnętrz. Naturalna, kojąco działająca na ludzką psychikę, poprawiająca nastrój i budząca dobre emocje – nic dziwnego, że chcemy jej mieć w domu więcej. Co ciekawe, zieleń we wnętrzach wcale nie pasuje do wszystkiego, dlatego dobierając dodatki i kolory do poszczególnych pomieszczeń swojego mieszkania, warto wiedzieć z czym zieleni „do twarzy”, a z czym niekoniecznie.

Wnetrza: Kolory pasujące do zielonego

Kolory zielone, w zależności od ich odcienia oraz intensywności można łączyć z różnymi barwami. Wyjątkowo dobrze wyglądają przy brązach (zarówno jasnych i ciepłych, jak i tych o ciemniejszej tonacji), tworząc z nimi wrażenie wyciszenia wnętrz, czasem wręcz ich wytłumienia. To kolory doskonale sprawdzające się do pokoi osób mocno energetycznych, pobudzonych, które w domach poszukują równowagi, balansu i spokoju. Podobnie barwy oliwkowe, khaki czy malachitowe.

Zielone dodatki do wnętrz świetnie sprawdzą się również w zestawieniu z beżami, bielą i ciepłymi odcieniami ochry. Modne połączenie ostatniego sezonu, zwłaszcza w stylo boho, to właśnie zieleń, brązy i rdzawa ochra w jednym towarzystwie. Wnetrza: Kolory pasujące do zielonego to także słomkowy żółty oraz delikatne błękity (przy czy wybierając błękit jako tło lub dodatek do pokoi zielonych, nie powinniśmy tu wpadać w ciemne, granatowe odcienie – one mogą w kontakcie z zielenią nie wyglądać zbyt atrakcyjnie).

Bardzo soczystym pomysłem na wnętrza będzie też zestawienie zieleni z czerwienią. Uwaga! Takie połączenie kolorów jest niezwykle żywe, mocne i energetyczne, dlatego tworząc tego rodzaju kombinacje, warto pamiętać o własnym samopoczucie podczas długiego przebywania w otoczeniu takich barw. Osoby spokojne, mogą na dłuższą metę czuć się w takim pomieszczeniu zbyt przytłoczone, dlatego zestawienie zieleni z czerwienią lepiej rozważyć w pomieszczeniach przejściowych, w których nie przebywa się przez większość dnia, a jedynie od czasu do czasu. Wtedy dawka energii bijąca od tych barw skutecznie podniesienie nastrój i poprawi samopoczucie, a do tego nie będzie zbyt intensywna.

Kolor zielony wygląda również ciekawie w połączeniu z pudrowym różem i w tej kombinacji dobrze się sprawdzi np. w pokojach dziecięcych.

Mniej dobranymi kolorami do zestawiania z zielenią są natomiast: ciemne grafity, przygaszone fiolety, śliwka i barwy pomarańczowe. Taka wariacja może być oryginalna, ale na dłuższą metę będzie również męcząca.