Wymiary i średnice rur stalowych w budownictwie

Rury stalowe to części tradycyjnie używane w budownictwie do różnych zastosowań. Wysoka jakość surowca i charakterystyczne parametry: wytrzymałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych pozwala na użycie rur stalowych podczas budowy. Zobacz, jakie rury stalowe stosuje się w budownictwie!

Różne rodzaje rur wykorzystywanych w branży budowlanej

Wyróżnia się następujące standardowe średnice rur w budownictwie dla określonych zastosowań:

  1. 1. rury ze szwem na konstrukcje stalowe – średnica 33,7 do 1626 mm,
  2. rury bezszwowe na konstrukcje stalowe, rury przewodowe do instalacji gazowych i wodociągowych, rury kotłowe – średnica 21 do 660 mm,
  3. rury stalowe dwudzielne – średnica 1120 mm,
  4. rury osłonowe do kabli elektrycznych – średnica 125 mm do 800 mm,
  5. rury do kanalizacji i instalacji odwadniających – średnica 50, 75, 100 i 150 mm,
  6. rury ocynkowane do instalacji centralnego ogrzewania – średnica od 22 mm.

Długość rur stalowych związana jest z ich wykorzystaniem, ilością dostępnego miejsca i odległością łączonych elementów. Planowaniem przebiegu i długości rur zajmują się firmy projektujące instalacje wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, przewody wentylacyjne, kominowe i gazowe.

Jak dopasować rury stalowe do konkretnych zastosowań?

Średnica wewnętrzna i zewnętrzna oraz długość rur stalowych to kluczowe parametry. Dzięki tym wartościom można poznać grubość ścianki i przekrój zewnętrzny oraz wewnętrzny. Rury mogą pośredniczyć w przesyle cieczy, ale także stanowić zabezpieczenie dla przewodów telefonicznych i światłowodowych. Jak wybrać rury do konkretnego zastosowania? Jeśli ustalisz, do czego potrzebujesz stalowych elementów, skontaktuj się z profesjonalnym dostawcą. Wiele punktów zajmujących się dystrybucją elementów metalowych, np. sprzedaż rur stalowych Impostal w Tucznie, dostarcza wysokiej jakości elementów stalowych do różnych zastosowań.

Zastosowanie rur stalowych w budownictwie

Rury stalowe stosowane są w branży budowlanej m.in. do tworzenia konstrukcji stalowych, budowy dróg, tuneli i torów, przewiertów oraz ścianek szczelinowych, a także do przewodów kanalizacyjnych i wodociągowych. Rury służą do odprowadzania nadmiaru wody lub zanieczyszczeń. Muszą wtedy być odporne na jej działanie oraz na wieloletnią eksploatację. Nie mogą ulec zniszczeniu pod wpływem warunków zewnętrznych. Rury w branży budowlanej to rury przewodowe i osłonowe. Rury są równie często elementem konstrukcji stalowych – części dachów lub słupów. Są wtedy wzmocnieniem dla innych fragmentów budowli. Rury stalowe muszą spełniać określone warunki, aby mogły zostać użyte do ważnych instalacji wykonywanych podczas prac budowlanych, dlatego te elementy stalowe zwykle mają odpowiedni kształt i wymiar. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji rur.

Długość rury, jej średnica i grubość, a także materiał wykonania powinny być dobrane do planowanego zastosowania. Dopasowanie tych parametrów umożliwia sprawny przesył, bezpieczeństwo dla kabli znajdujących się wewnątrz rur i zapewnia drożność podczas odpływu nieczystości.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://impostal.pl/