Zalety żaluzji drewnianych – wady i zalety tego rozwiązania

Żaluzje drewniane należą do jednych z bardziej klasycznych typów osłon okiennych, dostępnych na polskim rynku. Zróżnicowany wachlarz kolorów drewna i szerokości lameli, pozwala wybrać model, który idealnie przysłoni przestrzeń ramy okiennej. Jakie są największe zalety żaluzji z drewna oraz jakich wad należy się spodziewać w dłuższej perspektywie użytkowania?

Wewnętrzne żaluzje drewniane dzielimy na dwa typy, poziome i pionowe. Te drugie, są zdecydowanie mniej popularne i zazwyczaj stają się funkcjonalną ozdobą przestrzeni biurowych. Poruszają się dzięki prowadnicom zamontowanym na specjalnej szynie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość obracania lameli o 180 stopni, przez co w zależności od pory dnia, użytkownik otrzymuje możliwość sterowania, która część pomieszczenia ma być przyciemniona, a która szczególnie wyeksponowana na promienie słoneczne. Niektóre systemy pozwalają także na ich zsuwanie w dowolny bok szyny, przez co całość zyskuje dodatkową funkcjonalność.

Żaluzje drewniane poziome, zdecydowanie częściej widać w domach bądź mieszkaniach. Stanowią element dekoracyjny salonów, aneksów okiennych, czy sypialni. Ze na główny materiał użyty do ich stworzenia, nie zaleca się ich montażu w łazienkach bądź kuchni, gdzie drewno jest narażone na stały kontakt z wodą, która może doprowadzić do jego gnicia bądź odkształcenia. Standardowo lamele występują w szerokości 25mm i 50mm, jednak istnieje możliwość modyfikacji tych wymiarów.

Niezależnie od typu żaluzji drewnianych, drewno dodaje pomieszczeniu elegancji. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, zarówno minimalistycznych, skandynawskich, jak również rustykalnych czy industrialnych. Ich instalacja dopełnia pomieszczenie, więc same w sobie stanowią dosyć znaczącą ozdobę. Warto o tym pamiętać, gdyż nie każdemu będzie to pasować. W przeciwieństwo do np. rolet plisowanych, które przy zwinięciu przysłaniają niewielki obszar ramy okiennej, żaluzje drewniane nawet po zwinięciu zajmą znaczny jego obszar. To z kolei sprawia, że pomieszczenie permanentnie będzie cechowało się mniejszą dostępnością promieni słonecznych, co może być depresyjne, np. w okresie zimowym, gdy słońca często jest, jak na lekarstwo.

Żaluzje drewniane bardzo dobrze chronią pomieszczenie przed słońcem, ale nie czynią tego tak dobrze, jak np. rolety przyciemniające. Drewno jest grube, więc promieniom zdecydowanie trudniej przedostać się do pomieszczenia niż przez warstwę materiału. Tyle że między kolejnymi lamelami, pozostają drobne szpary, które światło przepuszczają. W efekcie nie ma mowy o całkowitym wyizolowaniu się od słońca. Sporą wadą żaluzji może okazać się także ich dostępność kolorystyczna. Uzależniona jest ona od typu drewna i użytego lakieru, który może w większym bądź mniejszym stopniu, wpływać na tonację kolorystyczną. Siłą rzeczy, w tym zakresie rolety wewnętrzne oferują zdecydowanie większy wybór kolorów i wzorów.  

Drewniane żaluzje okienne nie są rozwiązaniem idealnym. Na ich korzyść przemawia ciekawa konstrukcja, drewno jako głowny materiał, który nadaje pomieszczeniu elegancji i ciepła. Ich konserwacja nie jest trudna, a do przeczyszczenia, zazwyczaj wystarczy scierka do kurzy i odrobina wody. Nie da się jednak ukryć, że rolety okienne są zdecydowanie bardziej uniwersalne, przez co wybór osłon okiennych pozostaje mocno indywidualny.