Żaluzje pionowe, inaczej vertikale, to popularny sposób na osłonę dużych powierzchni szklanych. Dawniej wybierano je głównie do lokali typowo biurowych, dziś z powodzeniem odnajdują się także w mieszkaniach. Jakie zalety i wady mają żaluzje pionowe? Gdzie zaprezentują się najlepiej?
Żaluzje pionowe — gdzie zaprezentują się najlepiej?
Żaluzje pionowe to alternatywa dla zasłon, firan oraz dla żaluzji poziomych. Wykonane mogą być z różnych tworzyw, a ich pióra dostępne są w wielu kolorach i deseniach. Dzięki temu można dobrać je praktycznie do każdego pomieszczenia. Jedyne ograniczenie to małe i wąskie okiennice, ponieważ rozmiar szyny oraz lamele o standardowej szerokości 12 cm i więcej sprawią, że wizualnie okno skurczy się jeszcze bardziej.
Vertikale prezentują się najlepiej w dużych przestrzeniach, zarówno okien, jak i pomieszczeń. Mogą służyć również jako przegroda pomieszczeń, a nawet zastępować drzwi.
Żaluzje pionowe — zalety
Żaluzje pionowe to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi, a funkcjonalność, estetyka oraz łatwość utrzymania w czystości to tylko niektóre z ich zalet. Jakie inne zalety mają vertikale?
- optycznie powiększają pomieszczenie;
- są proste w montażu – można je mocować w oknach o niestandardowych kształtach: na skosach, trapezach i powierzchniach zaokrąglonych;
- są proste w obsłudze, co pozwala na łatwą i szybką regulację ilości wpuszczanego do wnętrza światła (ma to szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń, które szybko się nagrzewają);
- można je łatwo dopasować do każdego wnętrza, ponieważ dostępne są w wielu kolorach, wzorach, strukturach oraz stylach i wykonywane są z różnorodnych rodzajów tkanin;
- są odpowiednie dla alergików bowiem nie zbierają tak szybko kurzu, jak żaluzje poziome, czy też firany lub zasłony;
- są łatwe w czyszczeniu – do zebrania kurzu wystarczy bawełniana miotełka, a większe zabrudzenia można wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki lub wyprać lamele ręcznie w wodzie zmieszanej z delikatnym detergentem.
Warto tu także wspomnieć, że vertikale posiadają 3 stopnie przepuszczalności światła:
- lamele uszyte z zaciemniającego materiału skutecznie odbijają intensywne światło słoneczne, a dodatkowa warstwa powłoki perłowej chroni osłonę przed przetarciami, tworzeniem się pleśni i ułatwia czyszczenie;
- lamele uszyte z półprzezroczystej tkaniny nastrojowo filtrują światło słoneczne;
- lamele uszyte z transparentnej tkaniny, chronią przed oślepiającymi promieniami słońca, pozwalając jednocześnie na utrzymanie w pomieszczeniu dużej ilości jasnego światła, umożliwiają także obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz.
Żaluzje pionowe — wady
Jak już wspomniano wyżej, żaluzje pionowe raczej nie sprawdzą się przy bardzo małych i jednocześnie wąskich okiennicach – w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety lub żaluzje poziome, które można dopasować na wymiar do szerokości okna.
Niektórym osobom może przeszkadzać hałas, jaki wydają uderzające o siebie nawzajem lamele lekko powiewające na wietrze wpadającym przez otwarte oknach.
Warto również pamiętać o dokładnym odkurzaniu podłóg w pomieszczeniach, gdzie znajdują się żaluzje pionowe, oraz o delikatnej obsłudze mechanizmów, na podstawie których działają verticale (jeśli nie zastosowano żaluzji sterowanych pilotem).
Jakie żaluzje pionowe wybrać?
Żaluzje pionowe występują w dwóch szerokościach – 89 lub 127 mm. Kolejne kryterium to % przepuszczalności światła, który oznacza, ile promieni słonecznych dostanie się do wnętrza, i jak przejrzysta będzie tkanina. Duży wybór rodzajów tkanin, kolorów i wzorów – również całkowicie zaciemniających, pozwala na zachowanie spójnej kolorystyki w pomieszczeniu.
Jeśli verticale mają znajdować się w kuchni lub w łazience, warto postawić na lamele wykonane z wodoodpornego tworzywa sztucznego, w pozostałych pomieszczeniach z powodzeniem sprawdzą się pióra z dowolnych materiałów (tkaniny, drewno, PCV i inne).
Żaluzje pionowe na wymiar
Jeśli Twoje okna mają nietypowy wymiar lub poszukujesz niestandardowego koloru lameli, możesz skorzystać z opcji żaluzje pionowe. Producenci vertikali wychodząc naprzeciw swoim klientom, oferują możliwość doboru nie tylko wymiarów żaluzji oraz kolorów tkaniny, ale także umieszczenia sterowania, rodzaju rozsunięcia i sposobu montażu żaluzji.