Zasilanie awaryjne w domu. Kto powinien o nie zadbać?

Zapewnienie ciągłości zasilania w domu to już dzisiaj konieczność. W momencie braku dostaw energii elektrycznej dochodzi do paraliżu całej infrastruktury. Przede wszystkim przestają pracować instalacje alarmowe, monitoring, ogrzewanie, oświetlenie.

Zagrożone jest bezpieczeństwo naszych danych, jeśli wyłączą się komputery, serwery etc. Problemem może stać się utrzymanie żywności w odpowiedniej temperaturze, jeśli przestanie działać lodówka, zamrażarka. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem jest dobór efektywnego i sprawnego systemu zasilania awaryjnego. Powinien zadbać o nie każdy, kto chce zabezpieczyć swoją bramę wjazdową, czy komputer w momencie awarii prądu.

Obliczamy moce

Pierwszym krokiem przed wyborem odpowiedniego zestawu zasilania awaryjnego jest określenie jakich mocy potrzebują poszczególne urządzenia do bezprzerwowej pracy oraz ich zsumowanie. Inny pobór moc (zużycie na godzinę) ma pralka, przykładowo może to być 17-145W, inny ma lodówka jest to około 40-90W. Przy określaniu mocy należy wziąć po uwagę dwie ważne wartości: moc pracy ciągłej oraz maksymalną moc chwilową. Co to oznacza?

  • Moc pracy ciągłej – to moc z jaką urządzenie będzie pracowało w sposób ciągły, bezprzerwowy.
  • Moc chwilową – to moc potrzebna do uruchomienia urządzenia, zwykle przez krótki czas.  

Przykładowo, jeśli mamy drukarkę laserową to pobiera ona ok. 200-300W mocy ciągłej, a na rozruch (m.in. rozgrzanie tonera) ok. 900-1100W mocy chwilowej. Aby zapewnić jej skuteczne zasilanie odpowiedni będzie model sinusPRO 1500 E marki VOLT Polska, który posiada 1000W mocy ciągłej i 1500W mocy chwilowej.

Źródło: https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-1500-e-12-230v-1000-1500w-zasilacz-awaryjny.html

Główne elementy systemu zasilania awaryjnego

Zestaw zasilania awaryjnego składa się z dwóch głównych urządzeń: zasilacza awaryjnego (np. sinusPRO E lub sinusPRO W marki VOLT Polska) oraz akumulatora (np. AGM VPRO marki VOLT Polska).

Do głównych zadań zasilacza awaryjnego należą:

  1. Zapewnienie bezpiecznej, ciągłej pracy urządzeniom w domu. W momencie kiedy dojdzie do awarii prądu, zasilacz awaryjny np. sinusPRO E marki VOLT Polska przełączy się w tryb pracy akumulatorowej (battery mode) i zasili urządzenia.
  2. Zapewnienie zasilania urządzeniom o charakterze indukcyjnym, są to m.in. elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki etc. Zasilacz ma wbudowaną przetwornicę napięcia, która wytwarza na wyjściu napięcie o przebiegu sinusoidalnym, tzw. CZYSTY SINUS. To umożliwia zasilanie urządzeń indukcyjnych.
  3. Bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Zasilacz posiada pełne zabezpieczenie m.in. przeciążeniowe, przed przeładowaniem i rozładowaniem.

Drugim ważnym urządzeniem w zestawie zasilania awaryjnego jest akumulator. Do tego typu systemów najlepiej nadają się akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe – VRLA (Valve Regulated Lead Acid). Mogą pracować buforowo, co oznacza, że zapewniają dodatkowe zasilenie podczas awarii prądu. Akumulator jest ładowany za pomocą prostownika, a całością steruje automatyczny sterownik UPS, który wychwytuje moment gdy nie ma dostępu do prądu z sieci i przełącza zasilanie na zestaw akumulatorów. Akumulatory VRLA dzielą się ze względu na swoją budowę na AGM oraz żelowe (GEL). W AGM elektrolit umieszczony jest w separatorach z maty szklanej o wysokiej porowatości, co zwiększa ich wydajność. W żelowych elektrolit  zamiast formy płynnej ma postać gęstego żelu powstałego z kwasu siarkowego i krzemionki.