Dążysz do tego, by mieć studnię głębinową? Od dawna chodzi Ci po głowie pomysł samodzielnego zaopatrywania się w wodę, jednak nie posiadasz środków, by wynająć fachowców? Wypróbuj zestaw do wiercenia studni – dzięki ręcznej wiertnicy do studni możesz zrealizować swoje plany niskim kosztem!
Jak wykonać studnię głębinową na działce? Wykorzystaj zestaw do wiercenia studni
Nie zawsze studnia głębinowa musi być skomplikowaną infrastrukturą, w której każdy element został dobrany zgodnie z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań geologicznych, a następnie przywieziony, zamontowany i przetestowany przez profesjonalną ekipę, z precyzją nowoczesnych przyrządów pomiarowych. Czasami wystarczy chęć do pracy i niewielki sprzęt, który możesz zakupić na własność. Przykładowo, na użytek własny (na działce lub podwórku) wystarczy Ci studnia wykonana samodzielnie. Jak prawidłowo przygotować odwiert pod studnię głębinową? Wykorzystaj zestaw do wiercenia studni, składający się z kilku prostych, ale solidnych i wytrzymałych elementów polskiego producenta. Jest on dostępny m.in. w ofercie https://rurystudzienne.pl/wiertnica_reczna_do_studni_tanio. Co wchodzi w jego skład?
Sznek, czyli świder – podstawa wiertnicy do studni
Kluczowym elementem wiertnicy do studni jest świder, zwany również sznekiem. Dzięki jego wykorzystaniu, nie tylko będziesz w stanie w zwartej glebie wykonać cylindryczną dziurę, ale zrobisz to przy minimalnym osypywaniu się brzegów. Urobek natomiast, czyli materiał, który należy usunąć, zabierzesz razem ze sobą. Jak? Sznek składa się z dwóch elementów – jednym z nich jest wiertło motylkowe wyposażone w ostrze, które stabilizuje wiertnicę i wgryza się w dno studni; drugim natomiast – przespawany zwój talerzy, na których zbiera się urobek. Wystarczy co kilka obrotów wyciągnąć świder i zsypać ziemię. Średnica szneka to 125 mm, zatem możesz go użyć jako wiertnicy do studni o średnicach od 90 mm do 115 mm.
Łyżka szlamówka – wybieraj urobek
Oczywiście część urobku zawsze spadnie na dno studni, – ściany mogą osypywać się szczególnie w podłożach, w których gleba nie jest silnie związana. Ponadto – do studni w końcu zacznie podchodzić woda, mieszając się z urobkiem. Konieczne jest zatem narzędzie, dzięki któremu łatwo wybierzesz ten materiał. Zestaw do wiercenia studni zawiera łyżkę szlamówkę o średnicy 90 mm, wyposażoną w skierowane pod kątem ostrze, które z łatwością wejdzie w dno. Opadając, dzięki zastosowaniu gumowej klapki z blokadą nabierze szlam, a przy wyciąganiu zachowa go. To prosty i szybki sposób również na czyszczenie już istniejących studni.
Żerdzie i rączka – proste elementy się nie psują
W jaki sposób wiertnica do studni dostaje się na dno, wykonuje tam swoje zadanie i stamtąd wraca? To dzięki układowi łączonych ze sobą kwadratowych w przekroju żerdzi, każda długości 1 m. Operator natomiast trzyma w dłoniach rączkę, będącą ostatnim elementem zestawu do wiercenia studni. Odczucie jest takie, jakbyś dokręcał właz dużej średnicy, jednak efekt zgoła odmienny – otóż własnoręcznie kopiesz swoją studnię głębinową.