Zielona łazienka – pomysł na morski klimat wnętrza

Urządzenie łazienki niemal zawsze stanowi duże wyzwanie! Wnętrze to, jest naszą oazą relaksu i przyjemnego odprężenia pod długim dniu, więc warto zadbać o to, żeby każdy jego detal sprawiał nam wizualną przyjemność i koił zszargane często nerwy. W tej roli idealnie sprawdzi się kolor zielony, którego symbolika od lat wskazuje na łagodzenie obyczajów, odprężanie i wprowadzanie ludzi w dobry nastrój. Jak zacząć aranżację łazienki, w której ważną barwą będzie zieleń?

Inspiracje: zielona łazienka na różne sposoby

Pierwszym krokiem do stworzenia przemyślanej, zielonej łazienki jest decyzja o tym, czy zieleń ma w niej być barwą dominującą czy jedynie ważnym dodatkiem.

  • Zieleń w dominacji to zwykle ściany i kafle, ale nierzadko również meble oraz dekoracje dobrane w różnych odcieniach tego koloru. Dobrym pomysłem jest nastawienie się w takim przypadku na różnorodne warianty barw morskich. Delikatny szmaragdowy kolor kafli ułożonych na ścianach + kontrastujący z nim, głęboko zielony dywanik i pojemniki na artykuły higieniczne. Mocna, egzotyczna zieleń ścian w farbie strukturalnej, o charakterystycznych, surowych rysach + łagodzący ten klimat, seledynowe dodatki. Miksowanie ze sobą ciemnych i jasnych wersji zielonego jest sztuką, ale daje niesamowite efekty, więc warto się do tego przyłożyć!
  • Zieleń jako dodatek to najczęściej wprowadzania do wnętrza jedynie drobnych akcentów w danym kolorze. Zielona łazienka nie musi być cała zielona! Równie dobrze do ukojenia w niej nerwów podczas kąpieli czy prysznica sprawdzą się zielone ręczniki, pnący kwiat w formie bluszczu postawionego pod ścianą czy efektowna, turkusowa rama lustra. Minimalizm akcentowania zieleni jest tutaj opcją, która może ożywić łazienki czarne, białe, grafitowe, a nawet aranżowane w wersji glamour.

Warto pamiętać, że zarówno cała łazienka skupiona na zieleni, jak i ta, pokazująca ją w dodatkach, powinna się cechować zachowanie równowagi. Nadmiar elementów lub zbędna przesada może doprowadzić do zaburzania równowagi przestrzeni i efektu jej przekombinowania, a to z kolei na pewno nie przysłuży się łagodzeniu nerwów, które chcieliśmy uzyskać wprowadzając do wnętrza możliwie dużo zieleni.

Podobnie w łazienkach zielonych, morskich czy urządzanych w każdym innym kolorze, panowanie nad jego symetrią i odpowiednią tonacją jest bardzo ważne. Jeśli na etapie projektowania czy aranżowania zauważymy, że czegoś jest za dużo lub zaczyna nas to drażnić, lepiej od razu z takiego pomysłu zrezygnować. Właśnie dzięki takiemu podejściu uda nam się uzyskać piękne, stylowe i pozbawione pretensjonalności wnętrze.