Zmywarka do zabudowy: jak wybrać najlepszą?

Zmywarka to jeden ze sprzętów AGD, które zapewniają zarówno wygodę, jak i oszczędność. Dzięki niej można całkowicie zapomnieć o nieprzyjemnej czynności, jaką jest zmywanie naczyń. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki, aby sprzęt dokładnie zmywał, nie pozostawiał smug i nie generował wysokich rachunków za prąd? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą zmywarkę! 

Zmywarka do zabudowy – dla kogo?  

Zmywarka do zabudowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby ich sprzęt odznaczał się w kuchni. W praktyce oznacza to, że tego typu zmywarki ustawiane są w ciągu szafek kuchennych. Znajdują się pod blatem, a ich front nie różni się wyglądem od szafek kuchennych. Dzięki temu wystój kuchni jest spójny i estetyczny. Planując zakup zmywarki do zabudowy, trzeba jednak wiedzieć, że jej montaż najłatwiejszy jest na etapie urządzania kuchni. Warto pomyśleć więc o niej już na etapie projektu. Dotyczy to zresztą nie tylko zmywarki, ale także i innego sprzętu pod zabudowę, np. lodówki czy piekarnika. 

Zmywarka pod zabudowę – kompaktowa czy większa?  

Zmywarki pod zabudowę dostępne są w wielu rozmiarach, które można dopasować do konkretnych oczekiwań. Dwuosobowe rodziny mogą postawić na sprzęt o szerokości 40-45 cm. Większe gospodarstwa domowe, czyli np. pary z dziećmi, powinny rozważyć nieco szerszy sprzęt. Czynnikiem, który warto uwzględnić, jest także wielkość kuchni.  

Zmywarka do zabudowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

O wyborze nowoczesnej zmywarki do zabudowy powinna zdecydować między innymi klasa energetyczna urządzenia. Najlepiej stawiać na energooszczędne zmywarki, które zużywają najmniej prądu. Zgodnie z obowiązującymi obecnie oznaczeniami, najbardziej przyjazny sprzęt pod tym względem oznaczony jest literkami F i G.  

Najwyższe wartości należy wybierać także w przypadku klasy zmywania i suszenia. Dzięki temu naczynia będą nie tylko dokładnie umyte, ale także pozbawione nieestetycznych zacieków. Będzie to widoczne zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Istotny jest także poziom hałasu. Zmywarka do 50 dB nie będzie hałasować i przeszkadzać w pracy czy rozmowie. Warto też zwrócić uwagę na liczbę programów, ładowność zmywarki (liczbę kompletów naczyń, które mogą być jednorazowo myte), możliwość regulacji wysokości kosza oraz dodatkowe uchwyty, np. na kieliszki. 

Zmywarka do zabudowy – jakie powinna mieć funkcje?  

Warto zwrócić uwagę także na wnętrze zmywarki. Duże i dobrze zorganizowane szuflady ułatwiają codzienne zmywanie. Nie należy zapominać także o sztućcach. Jeszcze do niedawna standardem w zmywarkach były specjalne koszyczki na sztućce. Sprzęt nowej generacji wyposażony jest jednak w dużo bardziej efektywne szuflady na sztućce. Dzięki można domyć nawet najbardziej zabrudzone łyżki czy noże. W każdego rodzaju szufladach istotne są także jakościowe prowadnice, które gwarantują płynne i bezproblemowe wysuwanie.  

Jaką kupić zmywarkę na zabudowy?  

Ciekawym sprzętem jest zmywarka do zabudowy SatelliteClean 600 marki Electrolux. Sprzęt posiada innowacyjne ramię spryskujące, dzięki któremu zasięg spryskiwania jest nawet 3 razy lepszy niż w innych zmywarkach. Przydatny jest także wyświetlacz podłogowy, który w subtelny i cichy sposób informuje o zakończonym zmywaniu.  

Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux