Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym!

Aranżacja mieszkania w stylu loftowym to jeden z najczęściej wybieranych stylów wnętrz, który od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością. W związku z tym, że moda ta nie przemija, z roku na rok coraz więcej osób pragnie, aby ich lokum było wykończone właśnie w taki sposób. Styl industrialny, ponieważ taką nazwę również możemy często spotkać, powstał z uwagi na konieczność zaaranżowania nieużywanych już przestrzeni przemysłowych. Z pewnością kojarzymy budynki po starych fabrykach czy magazynach, które aktualnie wyglądają pięknie i pełnią funkcję mieszkalną. Samo słowo loft pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza ‘poddasze’. Dusza i klimat takich miejsc początkowo przyciągały wielu artystów, którzy czuli się w takich wnętrzach natchnieni, a w konsekwencji tworzyli swoje największe dzieła. Oczywiście nie trzeba było wiele czasu, a styl został rozpowszechniony również u innych grup, będąc aktualnie jednym z najbardziej rozchwytywanych. Doświadczeni dekoratorzy wnętrz w niebywały sposób zmieniają zwykłe przestrzenie w takie, które przypominają oryginalne lofty. To, co charakteryzuje takie lokale to dawka surowości, która w połączeniu designerskimi dodatkami tworzy atrakcyjną i stylową całość.

Jaką kolorystykę wybrać?

W każdym stylu możemy wyróżnić kolory bazowe, które nadają mieszkaniom unikatowego charakteru. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym to przede wszystkim beton architektoniczny, cegły na ścianie oraz stalowe elementy. Industrialnego wydźwięku bezkonkurencyjnie dodaje również szkło, które rewelacyjnie wpisuje się w ten styl. Na pewno w pomieszczeniach nie powinno zabraknąć grafitów lub czerni, a także czerwieni, którą możemy uzyskać dzięki wspomnianej już wcześniej cegle. Jednak bazą według, której powinniśmy pracować jest biel, która wizualnie świetnie otworzy nawet najmniejsze metraże. Połączenie wszystkich wymienionych kolorów pozwoli nam na uzyskanie w mieszkaniu jedynego w swoim rodzaju loftowego stylu. Jeżeli jednak nie lubimy mocno surowych pomieszczeń, warto dodać do nich naturalne materiały i barwy takie jak drewno oraz geometryczne wzory.

Na jakie meble się zdecydować?

Odpowiednio dobrane meble oraz oświetlenie potrafią zaważyć nad tym jak będzie prezentować się urządzone wnętrze. Jeśli nie dopasujemy ich w odpowiedni sposób możemy nie osiągnąć efektów, na jakich nam zależy. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym powinna skupiać się na drewnianych meblach bądź posadzkach, które wręcz idealnie będą łączyć się i tworzyć spójną całość z szarościami i bielą. Jeżeli chodzi o kształt, starajmy się wybierać jak najprostsze formy. Dodatkowo mogą być to meble z  lekkimi przetarciami, które będą imitować te, z których niegdyś korzystali pracownicy magazynów czy fabryk. Industrialny ton zapewnią również górnicze lampy, które z pewnością większość z nas bardzo dobrze kojarzy. Nie dość, że świetnie urozmaicą całe wnętrze, to jeszcze zagwarantują dobrej jakości oświetlenie.

Czy wszędzie sprawdzi się styl loftowy?

Pomieszczenia, które były odnawiane po niegdyś funkcjonujących fabrykach lub magazynach charakteryzują się tym, że są dość wysokie. Jednak wraz z rozpowszechnieniem tego stylu, nie jest to żaden problem, aby wykonać takie wnętrza w blokach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Aranżacja ta charakteryzuje się minimalizmem, dlatego rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku niezbyt obszernych powierzchni. Co więcej, często myśląc o zaprojektowaniu wnętrza w konkretnym stylu mamy do czynienia z myślami o tym, że będzie to dla nas za drogie. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku stylu industrialnego, możesz bardzo dużo zaoszczędzić. Meble, które już posiadasz możesz na własna rękę wystylizować lub wykonać nowe wykorzystując do tego przykładowo zwykłe palety.