Idealny dom to taki, który podoba się właścicielowi. Choć gusta ludzi są różne, każdy z nas marzy o tym, aby po całym dniu spędzonym w pracy czy kończącym się urlopie wracać do niego z radością. Choć w dużej mierze klimat domu tworzą jego mieszkańcy, istnieje wiele elementów, o które możemy zadbać, by stał się on nastrojową, przyjemną i przytulną przystanią. Podstawowym krokiem do tego, aby nasz dom wyglądał pięknie – nie tylko od środka, ale i na zewnątrz – jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Nie od dziś wiadomo, że światło potrafi zmienić wygląd przestrzeni nie do poznania. Niezaprzeczalnym jest także fakt, iż odpowiednio dobrane i wkomponowane elementy oświetleniowe dodają budynkom i ich otoczeniu niepowtarzalnego charakteru. Lampy zewnętrzne zapewniają niesamowity efekt wizualny, sprawiając, że każdy zakamarek posesji może zachwycać innym detalem. Jaka lampa na zewnątrz domu będzie wyglądała najlepiej? Jak zamontować lampy zewnętrzne? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Dlaczego warto mieć lampy przed domem?
Oświetlenie zewnętrzne pełni wiele funkcji. Po pierwsze, lampy na zewnątrz domu oświetlają drogę i chronią domowników przed ewentualnymi upadkami w ciemności. Wszyscy wiemy, jak uciążliwe jest błądzenie po omacku, otwieranie drzwi wejściowych czy parkowanie auta w nocy. Oświetlenie zewnętrzne podnosi komfort mieszkańców oraz gości, poprawia też estetykę posesji. Oprawy zewnętrzne zazwyczaj montuje się przy bramie wejściowej, schodach czy na alejkach w ogrodzie. Takie rozwiązanie z pewnością uatrakcyjni wygląd budynku, sprawiając, że dom i ogród prezentują się wspaniale również po zmroku. Dzięki obecności różnorodnych lamp przed domem możesz bezpiecznie i komfortowo spędzać czas na werandzie czy tarasie również po zapadnięciu zmroku. Myśląc o oświetleniu, które nada charakteru posesji, warto zwrócić uwagę na praktyczne lampy najazdowe doświetlające podjazd przed domem. Absolutnym wymogiem są także lampy montowane przy drzwiach wejściowych oraz kinkiety mocowane na ścianach budynku. Lampy zewnętrzne są nie tylko eleganckie i stylowe, ale i doskonale dopasowane pod względem technicznym. Oświetlenie na zewnątrz domu jest projektowane tak, by było odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oprawy zewnętrzne są wytwarzane z wysokiej jakości stopów aluminium i stali nierdzewnej. Dodatkowo powłoka lamp jest pokryta wytrzymałą poliestrową farbą proszkową, przez co są jeszcze bardziej odporne na wodę i uszkodzenia.
Inspiracje i pomysły: lampa zewnętrzna na taras i na werandę
Zanim zamontujemy lampę przed domem, musimy ją oczywiście wybrać. Specjalistyczne sklepy z oświetleniem oferują naprawdę szeroki asortyment, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Aby stworzyć klimatyczną, spójną i funkcjonalną przestrzeń przed domem, wcale nie musisz wydawać dużych kwot. W ofercie najlepszych salonów znajdziemy propozycje dopasowane do aktualnie obowiązujących trendów w naprawdę atrakcyjnych cenach. Wybierając oświetlenie na ganek czy werandę, pamiętaj o tym, by stylistyka lamp korespondowała z aranżacją całej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem, aby doświetlić taras czy patio, są klasyczne oprawy zawieszane na łańcuchu. Stworzą one wspaniały, przytulny klimat. Ich ogromną zaletą jest możliwość umieszczenia źródła światła na takiej wysokości, na jakiej potrzebujesz. Wiszące lampy zewnętrzne są dostępne w wielu różnych wzorach oraz wariantach kolorystycznych.
Czym i jak oświetlić podjazd przed domem?
Do oświetlenia podjazdu, a także do podświetlenia drzew i krzewów w ogrodzie, doskonale nadają się lampy najazdowe. To specjalny rodzaj oświetlenia wpuszczany w podłoże. Lampy najazdowe można zamontować zarówno we wcześniej przygotowanym miejscy na trawniku, jak i w podłożu utwardzonym, np. pomiędzy kostkami brukowymi podjazdu. To niezwykle praktyczne rozwiązanie ułatwiające np. parkowanie auta po zmroku. W takich lampach stosuje się stal nierdzewną i szkło hartowane, dzięki czemu są wyjątkowo wytrzymałe na nacisk i zapewniają wieloletnie użytkowanie. Wykorzystanie takich materiałów chroni oprawy przed pękaniem: można po nich chodzić i jeździć samochodem. Oprawy najazdowe są odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne: wiatr, chłód, deszcz czy śnieg. Zastosowanie w nich źródła światłą efektywnie doświetlą każdą okolicę. Lampy najazdowe idealnie łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Odpowiednio dopasowane będą stanowiły stylową i elegancką dekorację każdej posesji. Dobierając oświetlenie zewnętrzne podjazdu czy ogrodu warto zadbać o to, by zachować estetyczną spójność z lampami na tarasie.
Jak podłączyć lampę zewnętrzną?
Wybierając lampę przed dom, musisz pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia. Warto przewidzieć to już na etapie projektowania i budowania nieruchomości. Instalację elektryczną należy rozprowadzić i zabezpieczyć odpowiednio wcześniej. Montaż lamp przed domem nie jest trudny, jednak te czynności najlepiej powierzyć doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami.