Zsyp na pranie – czy warto?

W Ameryce montaż zsypu na pranie jest oczywistym rozwiązaniem, stosowanym w wielu domach. W Polsce nie stało się ono jeszcze tak popularne, ale coraz więcej osób zastanawia się nad umieszczeniem w budynku takiej instalacji. Czy warto wziąć pod uwagę montaż zsypu? Gdzie kupić części do jego budowy? Podpowiadamy. 

Zsyp na pranie w ścianie

Jak działa zsyp na pranie? Zasada funkcjonowania takiej instalacji jest bardzo prosta. W ścianach montuje się specjalny kanał zrzutowy. Jego wylot znajduje się w pralni. Wystarczy podstawić pod nim kosz na pranie. W pomieszczeniu na piętrze wmontowane są natomiast drzwiczki, przez które zrzuca się rzeczy na dół. W ten sposób można zaoszczędzić wiele wysiłku związanego z dźwiganiem kosza na pranie po schodach. To oszczędność czasu, ale i zdrowia. Ponadto takie rozwiązanie znacznie ułatwi utrzymanie porządku w domu. Wystarczy wrzucić brudne ubrania przez drzwiczki, więc nie będą zalegać w koszach na pranie lub, co gorsza, rozrzucone na podłodze. 

Zsyp na pranie – prostokątny i okrągły

Zsypy buduje się z trzech głównych elementów, czyli z:  kolana wrzutowego, trójnika wrzutowego i rury zrzutowej. W tym sklepie: https://nasady-kominowe.pl/ do wyboru są dobrej jakości części w dwóch kształtach: okrągłym lub kwadratowym. Przy zakupie części koniecznie trzeba sprawdzić z czego zostały wykonane. Elementy zostaną umieszczone w ścianie, więc ewentualna awaria może być kłopotliwa do usunięcia. O wiele rozsądniej zainwestować w dobrej jakości części wykonane ze stali kwasoodpornej niż sugerować się wyłącznie niską ceną i korzystać z przypadkowej oferty. Zsypy ze stali są ognioodporne, nie rdzewieją, a ponadto ubrania się w nich nie elektryzują. Co ważne, prawidłowo skonstruowany zsyp nie niszczy wrzucanej do niego odzieży. 

Zsyp na pranie PCV lub stalowy

Zsyp na pranie składa się z trzech głównych elementów, ale dokładna liczba części zależy oczywiście od długości zsypu, czyli od tego ile pięter znajduje się w budynku. Koszt jednej części wynosi kilkaset złotych, więc za montaż całego systemu trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Na cenę ma wpływ również średnica części i jakość materiału, z którego je wykonano. Ostateczną cenę części warto więc sprawdzić na stronie sklepu, wybierając odpowiedni rozmiar z listy. Dzięki temu można określić dokładną kwotę potrzebną na zakup instalacji. 

Zsyp na pranie w ścianie – gdzie kupić części

Części do budowy zsypu na pranie można zamówić on-line, najczęściej w sklepach budowlanych lub u producentów specjalizujących się w produkcji innych stalowych elementów prefabrykowanych np. części do kominów systemowych. Wybierz producenta, który ma duże doświadczenie i jest pozytywnie oceniany przez innych klientów. Warto wziąć pod uwagę zakres oferty. Im więcej różnych rozmiarów w ofercie, tym większa szansa, że znajdziesz właściwy produkt. Warto podkreślić, że niektórzy producenci oferują również wykonanie zsypów na zamówienie. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiednich części, skorzystaj z pomocy sprzedawcy, dzwoniąc na infolinię e-sklepu. 

Zsyp na pranie za i przeciw

Czy zsypy na pranie dobrze spełniają swoją funkcję? W Internecie można znaleźć opinie osób, które mają w sowim domu taką instalację. Przede wszystkim zwracają uwagę na komfort. Nie trzeba ciągle znosić brudnych rzeczy po schodach do pralni, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i zdrowie. Kolejna zaleta to wyeliminowanie złego zapachu. Rzeczy nie zalegają w koszach w łazienkach, więc nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jeszcze jeden plus to łatwość utrzymywania porządku w pokojach. Wystarczy tylko otworzyć drzwiczki, żeby pozbyć się rzeczy z pomieszczenia, więc na pewno nie będą leżeć rozrzucone na podłodze.  

Zsyp na pranie to propozycja dla osób, które cenią sobie funkcjonalne rozwiązania. Choć na montaż takiej instalacji należy przeznaczyć kilka tysięcy złotych, jest to inwestycja na lata, którą docenią wszyscy domownicy.