Piękna kuchnia w stylu prowansalskim – od czego zacząć?

Pełne klimatu nastroje wnętrzarskie wywodzące się z południowo-wschodniej Francji coraz śmielej wkraczają do polskich mieszkań. Stylowe meble, jasne barwy pełne ciepła i wrażenie błogiej sielskości, przy której miło się odpoczywa w rodzinnym gronie, to coś, co zdecydowanie nam się podoba. Pierwszym krokiem do wprowadzenia tego typu aranżacji we własnym domu, jest zastosowanie jej w samym sercu mieszkania, czyli w kuchni. Jak to zrobić?

Kuchnia w stylu prowansalskim – krok po kroku

Początki aranżowania kuchni na nutę Prowansji warto zacząć od wyboru kolorystki ścian. W tradycyjnej kuchni francuskiej dominują w tym stylu kolory białe, jasne, mocno powiększające przestrzeń pomieszczenia. Tu dobrze jest wybrać odrobinę ciemniejsze odcienie bieli –niekoniecznie w formie klasyki, a bardziej w barwach kremowej, płóciennej, nieco podniszczonej. Zbyt wyraziste, biały ściany mogą sprawić w kuchni efekt iście laboratoryjny, a tego zdecydowanie nie chcemy.

Kolejny etap to dobór podłóg i mebli. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna zawierać maksymalnie dużo drewna, dlatego idealnie sprawdzi się podłoga drewniana lub panele w jasnych, ciepłych kolorach. Unikamy grafitów, czerni, czy mocno ciemnego brązu. Podobnie – wybierając meble, dobrze jest zadbać o ich wykonanie z drewna, przy czym kolorystyka nie musi do niego nawiązywać. Najpiękniejsze kuchnie Prowansji to te, w których fronty szafek zostały pomalowane na biało – w odcieniu podobnym do ścian, lub nieco ciemniejszym. Dla rozbicia wrażenia wszędobylskiej bieli, blaty utrzymujemy w drewnie, a na nich muszą się pojawić odpowiednie dekoracje. Mogą to być ceramiczne pojemniki na makaron, ryż i przyprawy, ozdobione motywami kwiatowymi. Stylu dodadzą ozdoby w kolorach kwitnącej lawendy, żółtych kwiatów polnych czy mdłej w odcieniu śliwki.

W zakresie kolorystyki do kuchni prowansalskiej staramy się unikać jaskrawości i kontrastów. Kolory mogą być żywe, ale przymglone, pastelowe a nie rażące po oczach. Utrzymanie całości w takiej tonacji pozwoli uzyskać idealny efekt francuskiej harmonii, ciepła i równowagi.

Kluczem do zrozumienia stylu kuchni prowansalskiej jest dostrzeżenie jego spokojnego wyrazu. We wnętrzach tego typu nie ma miejsca na nerwowe aranżacje, zbyt mocne kontrasty, przejaskrawienie formy czy niepotrzebny blichtr. Zachowanie stonowanych barw i pięknych, wiejskich dekoracji (świeże zioła w ceramice, kosze wiklinowe, drewniane pudełka, plecionki) – pozwolą wszystkim domownikom czuć się w takiej przestrzeni po prostu dobrze.