Jak wybrać kołdrę?

Wybór kołdry do spania wydaje się bardzo prosty, wystarczy przecież wybrać rozmiar i gotowe. Niestety podczas wyboru kołdry należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników niż jej rozmiar. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowej kołdry?

Odpowiednio dobrana kołdra powinna być delikatna w dotyku oraz zapewniać komfortowy wypoczynek. Musi być wykonana z certyfikowanych materiałów. Powinna być przewiewna oraz odprowadzać nadmiar wilgoci, ważny jest również rodzaj wypełnienia oraz jego waga.

Rodzaj kołdry – skala ciepła

Jednym z głównych czynników, które bierzemy pod uwagę, jest rodzaj kołdry. Pomocna w tym jest skala ciepła, która może być oznaczona wartościami liczbowymi od 1 do 6, gdzie 1 oznacza lekką kołdrę a 6 grubą. Drugim sposobem określenia rodzaju kołdry, jest jej nazwa. Kołdry posiadające najniższą wartość w skali ciepła posiadają mniejszą wagę wypełnienia. W Polsce wygląda to tak:

  • Kołdry ultralekkie – w skali liczbowej 1.
  • Kołdry letnie – w skali liczbowej 2.
  • Kołdry całoroczne – w skali liczbowej 3 lub 4.
  • Kołdry zimowe – w skali liczbowej 5.
  • Kołdry duo – w skali liczbowej 6.

Dostępne są również kołdry 4 pory roku. Ciężko określić ich skalę ciepła poprzez wartość liczbową, ponieważ tak naprawdę jest to produkt 3 w 1. Kołdry 4 pory roku powstają poprzez złączenie ze sobą za pomocą napów dwóch kołder – letniej i jesiennej. W zależności od pory roku możesz kołdry rozpinać lub spinać ze sobą, uzyskując w ten sposób, lekkie lub grube okrycie.

Waga wypełnienia

Waga kołdry jest ściśle związana z jej skalą ciepła. Jeśli nie znajdziesz takiej informacji w opisie produktu lub etykiecie możesz zasugerować się jej wagą. Kołdry letnie ważą mniej niż 1 kg. Kołdra całoroczna powinna ważyć od około 800 gram. do 1,5 kg w zależności od rozmiaru. Kołdry zimowe wykonane z materiałów syntetycznych ważą od 1kg wzwyż, w przypadku kołder zimowych z puchu wypełnienia nie potrzeba wiele i mogą one ważyć mniej niż 1 kg.

Rodzaj wypełnienia kołdry

Wybierając kołdrę, zwróć uwagę na rodzaj jej wypełnienia, to właśnie ono w dużej mierze odpowiada za to, czy kołdra będzie komfortowa w użytkowaniu. Do wyboru są kołdry naturalne lub syntetyczne.

Do naturalnych zalicza się produkty z wypełnieniem puchowym, z pierzem, z bawełną oraz z bambusem. Puch to najbardziej popularny rodzaj naturalnego wypełnienia jest lekki i puszysty, ponad to wyróżnia się doskonałą izolacją ciepła, będąc przy tym lekkim i sprężystym. Dlatego często produkowane są z niego kołdry zimowe, zapewniają ciepło, są lekkie, więc nie odczujesz ich ciężaru.

Syntetyczne kołdry wykonane są najczęściej z włókna poliestrowego. Może ono mieć wygląd delikatnych włókien lub granulatu. Wyróżniają się one wysoką wytrzymałością. Są mniej puszyste niż kołdry puchowe i w słabszym stopniu przepuszczają powietrze, ale rekompensują to niższą ceną. Takie kołdry są szczególnie polecane alergikom, nie uczulają oraz mogą być prane w wysokich temperaturach.

Poszycie kołdry

Na sam koniec chcemy wspomnieć o poszyciu kołdry. Podobnie jak wypełnienie może być naturalne lub syntetyczne. Wybierając kołdrę, sugeruj się tym czy tkanina na poszycie posiada certyfikat Oeko-tex, masz wtedy pewność, że jest wolna od szkodliwych substancji.

Syntetyczne poszycie wykonane jest z gładkiej mikrofazy, jest podobne do bawełny, jednak nieco słabiej przepuszcza powietrze. Bawełna jest naturalna, doskonale odprowadza wilgoć, jednak jest droższa niż syntetyk. Do poszycia kołder puchowych wykorzystuje się bawełnę puchoszczelną, czyli tkaninę o bardzo gęstym splocie, dzięki temu puch nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz kołdry.