Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią?

Balkony doceniane są za wiele swoich zalet. Pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia poza dom czy mieszkanie, są dodatkową przestrzenią zwiększającą metraż użytkowy oraz doskonałym miejscem do relaksu. Ze względu na jego usytuowanie narażone są one jednak na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych, które mogą doprowadzić do ich przeciekania, które wbrew pozorom jest poważnym problemem. Wobec tego, jak uszczelnić przeciekający balkon, aby znów móc w pełni z niego korzystać?

Dlaczego przeciekający balkon wymaga naprawy i co jest przyczyną problemu?

W większości przypadków przeciekająca konstrukcja balkonowa jest wynikiem tego, że zabezpieczenie balkonu przed wodą i wilgocią nie zostało poprawnie wykonane podczas jego budowy. Niepoprawnie zamontowana lub – co gorsza – brak izolacji przeciwwodnej, a także złej jakości okapniki balkonowe prędzej czy później doprowadzają więc do tego, że balkon zaczyna przeciekać. 

W takiej sytuacji jego konstrukcja wymaga jak najszybszej naprawy, zanim pojawią się kolejne konsekwencje, do których zaliczyć można:

  • zawilgocenie warstwy posadzkowej balkonu, a w efekcie powstawanie pleśni i grzybów w pomieszczeniach, do których on przylega,
  • pękanie i odspajanie się płytek wykańczających powierzchnię balkonu,
  • zamakanie elewacji budynku i odparzanie się jej,
  • korozja obróbki blacharskiej balkonu oraz jej zadaszenie, 
  • pękanie płyty balkonowej w wyniku nasadzeń termicznych spowodowanych zamarzającą w nich wodą. 

Każda z nich generować będzie bowiem kolejne koszty związane ze zlikwidowaniem skutków przeciekającego balkonu.

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą i przeciekaniem?

Aby zabezpieczenie balkonu przed wodą było w pełni skuteczne, wymaga przede wszystkim wykonania go zgodnie z nowoczesnymi technikami montażowymi. Konstrukcja balkonu powinna składać się więc z kilku warstw, do których zalicza się odpowiednio przygotowaną płytę balkonową, warstwę izolacji przeciwwodnej, poprawnie zamocowane płytki oraz odpowiednio wykończoną strefę okapową. 

Do ich wykonania należy natomiast posłużyć się materiałami wysokiej jakości, które są odporne zarówno na działanie czynników zewnętrznych, jak i uszkodzenia mechaniczne, a do tego nie są problematyczne w montażu. 

Jakie materiały wybrać wykonując samodzielne zabezpieczenie balkonu?

Wiedząc już, jak duże znaczenie mają materiały, jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczenie balkonu przed wilgocią, rodzi się kolejne pytanie, jak wybrać te najlepsze. Najlepiej więc postawić na produkty wymienione poniżej, które są nowoczesnymi rozwiązaniami ułatwiającymi przebieg prac remontowych. 

Profile okapowe

Pierwszymi z materiałów są więc profile okapowe, które powinny być przede wszystkim w pełni odporne na korozję oraz mieć odpowiednio wyprofilowany kształt, dzięki temu będą idealnie przylegać do konstrukcji balkonu. Warunki te spełniają w pełni profile okapowe marki Renoplast dostępne w ofercie sklepu Balkony-tarasy24. Są one bowiem częścią rozwiązań systemowych przeznaczonych do wykańczania konstrukcji balkonowych, które wykonano z aluminium z dodatkową powłoką poliestrową dostępne w wariantach możliwych do zastosowania zarówno w połączeniu z klasycznymi posadzkami ceramicznymi, jak i wentylowanymi oraz żywicznymi.  

Materiały hydroizolacyjne

Kolejnym materiałem pozwalającym stworzyć warstwę izolacji przeciwwodnej są natomiast specjalistyczne masy uszczelniające, które cechują się odpowiednią fakturą po zastygnięciu ułatwiającą spływanie po nich wody i odpornością na czynniki atmosferyczne. Oprócz masy uszczelniającej warto także zaopatrzyć się w specjalne uszczelniające taśmy. 

Płytki

Remontując balkon i wykonując na nim samodzielnie zabezpieczenie przed wilgocią, należy także zaopatrzyć się w odpowiednie płytki wykańczające jego powierzchnię. Powinny mieć one więc wymiary nie większe niż 30 × 30 centymetrów oraz cechować się właściwościami antypoślizgowymi i wysoką klasą ścieralności, a także być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. 

Samodzielne zabezpieczenie balkonu przed deszczem krok po kroku

Właściwe prace związane z tym, jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem powinno poprzedzić odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy pozbyć się starych płytek, a warstwę posadzkową balkonu wyrównać i oczyścić, ponadto należy także zadbać na jej całej długości o spadek wynoszący około 2% w kierunku strefy okapowej. 

Po przygotowaniu podłoża można natomiast przejść do wykonywania obróbki krawędzi balkonu, montując na niej profile okapowe. Prace rozpoczyna przykręcenie narożników, a następnie profili prostych, między nimi powinna zostać natomiast zachowana 2 milimetrowa przerwa dylatacyjna, którą należy następnie wypełnić masą uszczelniającą. 

Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej gwarantującej zabezpieczenie balkonu przed deszczem i wilgocią polega natomiast na rozprowadzeniu na całej jego powierzchni masy uszczelniającej, która powinna znaleźć się także na części profilu okapowego niewystającego poza balkon. W tych miejscach oraz na narożnikach i przy styku maty ze ścianami budynku należy zastosować dodatkowo taśmę uszczelniającą. 

Ostatni etap to natomiast układanie płytek. Należy je mocować więc na odkształcalnej zaprawie klejowej S1 lub S2. Szerokość spoin między nimi powinna natomiast wynosić nie mniej niż 6 milimetrów, do ich wykonania najlepiej sprawdzi się z kolei materiał wypełniający do zastosowania na tarasach i balkonach. 

Przeprowadzone według powyższych wskazówek zabezpieczenie balkonu przed wodą zapewni mu trwałość oraz estetyczny wygląd, a także pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z jego przeciekaniem, a tym samym kolejnych kosztów.