Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

W trakcie remontu albo projektowania swojego domu pojawia się wiele wyzwań. Jednym z nich jest montaż okien dachowych. Są one elementem zapewniającym dodatkowe źródło światła na poddaszu, dlatego wydają się niemal niezbędne. Jakie są najpopularniejsze rodzaje okien dachowych? Jakie są zalety okien dachowych trzyszybowych? Odpowiadamy poniżej!

 1. Rodzaje okien dachowych
 2. Na co zwracać uwagę w trakcie kupna okien? Które parametry są ważne?
 3. Zalety okien dachowych
 4. Okna dachowe 3-szybowe

Okna dachowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także mieć korzystny wpływ na estetykę domu.

Rodzaje okien dachowych

Wśród polskich klientów częstym wyborem są okna obrotowe albo obrotowo-uchylne. Jeżeli okna są montowane na większej wysokości, wówczas świetne okażą się okna wyłazowe albo tzw. świetliki pozwalające w praktyczny sposób zadbać o zwiększenie ilości światła wewnątrz danego pomieszczenia. Trzeba w tym miejscu dodać, że coraz większa ilość osób decyduje się na montaż różnych typów okien. Najpopularniejsze to:

 • obrotowe;
 • uchylne;
 • okna uchylno-obrotowe;
 • świetliki, które odpowiadają za doprowadzanie światła do pomieszczeń;
 • włazy dachowe.

Na co zwracać uwagę w trakcie kupna okien? Które parametry są ważne?

Okna dachowe wykonuje się z materiałów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Oprócz tego ich skrzydła są osłaniane aluminiowymi profilami. W przypadku miejsc takich jak np. kuchnie i łazienki zaleca się zakup okien z poliuretanową powłoką, ponieważ w takich pomieszczeniach jest znacznie większa wilgotność niż w pozostałych użytkowanych wnętrzach domu. Dobrym pomysłem wydaje się zakup okien wykonanych z tworzywa sztucznego, bo nie wymagają one zabiegów konserwacyjnych.
Do okien dachowych montuje się szyby zespolone z dwóch albo więcej tafli szkła oddzielanych ramką dystansową. Między zespolonymi hermetycznie szybami są osuszone powietrze albo specjalny gaz (np. ksenon), który zmniejsza przepływ ciepła przez szybę. Warto pamiętać, że producenci okien podają dane opisujące izolacyjność akustyczną oraz współczynnik przenikania ciepła. Niektórzy konsumenci decydują się natomiast na montaż szyb termoizolacyjnych, które są pokryte powłokami niskoemisyjnymi. Są to powłoki, które odbijają ciepło promieniujące z żarówek, grzejników i mebli, które zostały mocno nagrzane promieniami słonecznymi.
Zakup rodzaju okna jest zazwyczaj uzależniony od budżetu i indywidualnych potrzeb domowników. Komfort użytkowania, intensywność oświetlenia i konstrukcja połaci dachowej powinny być czynnikami, które zawsze bierze się pod uwagę.

Zalety okien dachowych

Okna dachowe są istotnym elementem wnętrza mieszkania. Jakie są największe zalety ich montażu?

 • Dostarczanie większej ilości światła na poddasze. Są one dość często jedyną opcją, dzięki której do ciemnego poddasza wpada naturalne światło.
 • Duży wybór różnych okien dachowych na rynku pozwala architektom dobierać okna, które są optymalne do określonych rodzajów konstrukcji domów.
 • Ich konstrukcja pozwala na zamontowanie w każdym dachu, zarówno tym, który jest nachylony pod małym kątem, jak i bardzo spadzistym.
 • Są one elementem, który nie narusza konstrukcji dachu.
 • Są ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ lepsze doświetlenie wnętrza oznacza większą ilość światła, a co za tym idzie – niższe rachunki za prąd.

Okna dachowe 3-szybowe

Okna dachowe 3 szybowe to okna, które są wykorzystywane w domach energooszczędnych i pasywnych. Są zbudowane z trzech szyb, których grubość wynosi między 4 a 6 mm. Pomiędzy nimi znajduje się ramka dystansowa, która pozwala utrzymać tafle szkła w określonej odległości. Szerokość komory znajdującej się pomiędzy szybami, (jaką wypełnia gaz szlachetny – przeważnie krypton lub argon), wynosi między 10 a 18 mm. Okna dachowe trzyszybowe gwarantują zatem doskonałą izolacyjność termiczną w budynku, przez co wybierane są przez inwestorów, którym zależy na polepszeniu warunków do życia i zmniejszaniu rachunków za ogrzewanie. Właściwie dobrane okna pozwalają też prawidłowo doświetlić przestrzeń, co sprawia, że jest ona jeszcze bardziej przyjazna i przytulna dla wszystkich domowników.
Okna połaciowe z pakietem trzyszybowym wyróżnia solidna konstrukcja i doskonałe parametry termoizolacyjne. Tego typu okna warto wybierać do domów energooszczędnych i pasywnych oraz do wszystkich budynków, w których właściciele chcą zredukować koszty związane z ogrzewaniem i utrzymaniem. Okna 3-szybowe można traktować jako inwestycję na przyszłość. Chociaż ich cena jest nieco wyższa od okien 2-szybowych, warto mieć na uwadze, że poniesione koszty zwrócą się w przyszłości z nawiązką. W czasach nieustannie rosnących cen inwestycja w okna dachowe trzyszybowe gwarantuje realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie!
Jedną z największych i najważniejszych zalet okien dachowych trzyszybowych jest niski współczynnik przenikania ciepła sprawiający, że okna są energooszczędne. Ich specjalna konstrukcja pozwala chronić wnętrza przed przegrzaniem latem i przed chłodem zimą.