Rodzaje win włoskich – jak czytać? 

Włoska kuchnia w dużej mierze opiera się na winie. Włochy są jednym z ważniejszych i największych producentów tego szlachetnego trunku. W regionach takich jak Toskania, Abruzja, Piemont czy Sycylia powstają aromatyczne wina, które zachwycają smakoszy na całym świecie. Jak zatem wybrać dobre włoskie wino? Zapoznaj się z kilkoma cennymi radami!

Charakterystyka i klasyfikacja włoskiego wina

We Włoszech wyróżnia się kilka typów wina. Każdy trunek, który ma być przyporządkowany do konkretnej kategorii, musi przejść stosowną weryfikację. W jej trakcie bierze się pod uwagę następujące wytyczne:

  • strefę oraz warunki, w których wzrasta winorośl,
  • liczbę oraz typ szczepów, które wykorzystuje się do produkcji danego rodzaju wina,
  • aspekt chemiczny, fizyczny, a także organoleptyczny wina,
  • czas dojrzewania wina w beczkach, przed ostatecznym rozlaniem go do butelek.

Włoskie wino dzieli się na północne (zwykle pochodzące z Toskanii) i południowe, które wytwarzane jest m.in. na Sycylii. Może ono być produkowane z wielu różnych winorośli, we Włoszech funkcjonuje mnóstwo lokalnych winnic, które oferują smakoszom niebywały aromat i smak, zamknięte w butelce.

Dobre wino warto kupić w specjalistycznych sklepach, np. na winers.pl. Można w nich znaleźć delikatne, białe i orzeźwiające różowe odmiany. Klienci kupią w nich również cięższe, wyjątkowe wina czerwone. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet bardziej wybredny wielbiciel. Wybierając wino dla siebie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Trunek ten jest bowiem niezwykle zróżnicowany, chociażby z uwagi na region pochodzenia.

Jak czytać etykiety na włoskim winie?

Popularne wino włoskie pochodzi z Piemontu, Veneto, Abruzji, Umbrii, Trydentu, a także Toskanii i Sycylii. Butelki są oznaczane zgodnie z przeznaczeniem wina, mianowicie:

·        VdT – wino stołowe, produkowane często z mieszanki różnych winogron,

·        IGT – wino regionalne, produkowane w 85% procentach z winogron pochodzących z obszarów, od których pochodzi jego nazwa,

·        DOC i DOP – kontrolowane oznaczenie pochodzenia,

·        DOCG – kontrolowane oznaczenie gwarantowanego pochodzenia, to wino najwyższej klasy.

Na etykiecie dobrego włoskiego wina powinny się znaleźć:

·        informacje o rodzaju wina: bianco – białe, rosè – różowe, rosso – czerwone, fermo – niegazowane, frizzante – musujące, dolce – słodkie, secco – wytrawne,

·        informacja o roku produkcji,

·        klasyfikacja wina,

·        informacje o zdobytych wyróżnieniach i nagrodach,

·        informacja o zawartości alkoholu,

·        informacja o zawartości siarczyn.

Naturalny korek, symbol elegancji i prestiżu jest coraz częściej zastępowany metalową zakrętką. Trzeba pamiętać, że nie ma ona negatywnego wpływu na smak i aromat wina, a na pewno ułatwia transportowanie i dozowanie trunku w różnych warunkach. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany trunek nie stoi zbyt długo na półkach sklepowych, gdyż sztuczne światło mu nie służy. Lepiej sięgnąć po butelkę stojącą głębiej, wówczas bowiem można mieć pewność, że smak i aromat w niej zamknięty będzie bardziej wyrazisty.