Rysy na panelach – co możemy zrobić z panelami porysowanymi?

Rysy na panelach podłogowych na pewno przyprawiają o dreszcze każdą osobę w szczególności, jeśli się pojawiają w nowym mieszkaniu. Musimy jednak mieć świadomość, że nie każdego z nas stać na wymianę ich całkowitą. Czy można zatem jakoś zamaskować rysy na panelach?

Usuwanie rys na panelach

Rysy na panelach możemy usunąć przy pomocy specjalnego płynu do usuwania rys. Taki preparat z łatwością znajdziemy w sklepach budowlanych. Wystarczy dosłownie, że umyjemy zarysowanie płynem wybranym około trzech razy. Po tym panel będzie wyglądał jak nowy. Okazuje się, że środkiem doskonałym jest także lakier do paznokci czy też utwardzać, który sprawdza się świetnie jako wypełniacz rys. Nałóżmy produkt wybrany na rysę i zobaczmy, jak szybko się stanie ona niewidoczna.

Jeśli z kolei zarysowania na panelu drewnianym są bardzo głębokie, to musimy już wykorzystać specjalny zestaw naprawczy do paneli. Takowe zestawy także są dostępne w sklepach budowlanych. Pamiętajmy o tym, aby przy użyciu zestawu naprawczego panele zaimpregnować olejem specjalnym do drewna.

Czym zamaskować rysy?

Zarysowania na laminowanych panelach usuniemy, gdy ubytki w panelu są dosyć niewielkie. Specjalny marker, w kolorze, który jest zbliżony do fragmentu zniszczonego, pokryje doskonale rysę. Pisak możemy także znaleźć pod nazwą kredki maskującej.

Niestety, rysy na podłogowych panelach laminowanych są cięższe do usunięcia niż na tych, które są wykonane z drewna. Pomoże tu jedynie specjalny naprawczy preparat. Jest on złożony z wosku, noża do stopienia oraz także narzędzia, którym wyczyścimy powierzchnię panelu uszkodzonego. Możemy także wykorzystać flamaster w kolorze drewnianym. Jest to naprawdę bardzo dobry wypełniacz rys. Oczywiście pod warunkiem, że uszkodzenie samo w sobie nie jest za bardzo poważne.

Rozwiązaniem ostatecznym będzie także kit do wypełnienia ubytków w panelach, dobranych bezpośrednio pod ich kolor. Następnie pokryć możemy powierzchnię reperowaną naprawczym olejem. Pamiętajmy, że pomoże on jednak tylko i wyłącznie na uszkodzenia płytkie.

Kiedy zarysowania się okazują za bardzo głębokie oraz widoczne, usuwanie rys na panelach może być sporym wyzwaniem. Czasami się okazuje niestety, że pozostaje w takim przypadku jedynie wymiana paneli zniszczonych. Z tego względu, zawsze warto zostawić kilka sztuk na tak zwaną „czarną godzinę”. Możemy je przecież przechowywać na strychu czy też w piwnicy. Tak na wszelki wypadek, gdy żadna metoda nie okaże się pomocna. Zapamiętajmy sobie to, aby później nie żałować.