Rodzaje szkła do okien

Aby okna plastikowe były odpowiednio szczelne pod względem izolacji cieplnej i akustycznej, producenci wybierają różne rodzaje szyb. Wszystko po to, aby klient otrzymał okno jak najlepszej jakości, dzięki czemu marka go nie zawiedzie. Warto zwracać zawsze uwagę na typy szyb w pakietach szybowych. Jednak jakie istnieją rodzaje szkła do okien?

Jakie wyróżniamy rodzaje szkła?

Tak jak wspomnieliśmy, szyby mogą mieć różne rodzaje. To właśnie ich typ najlepiej definiuje późniejsze działanie okien, których będą częścią. Zalecamy z należytą uwagą sprawdzać opisy okna, nad którym się zastanawiacie i sprawdzić, jaką posiada ono szybę. Może ona bowiem całkowicie zmienić działanie wybranej stolarki okiennej.

Nie wyprzedzajmy jednak faktów. Uważamy, że aby podjąć najlepszą decyzję w jakiejkolwiek kwestii, należy posiadać wiedzę, która pozwoli na odpowiedni osąd. Liczą się zarówno wszystkie rodzaje produktu, jak również jego wady i zalety. Z racji tego faktu postanowiliśmy przytoczyć wam rodzaje szkła do okien.

Nie będziemy was już trzymać w niewiedzy i przechodzimy do meritum. Wśród rodzajów szkieł do rozmaitych typów okien wyróżniamy przede wszystkim:

  • Szkło float,
  • Neutralne szkło float,
  • Szkło absorpcyjne,
  • Fotochromowe, elektrochromowe i termochromowe.

To właśnie te cztery typy postanowiliśmy wam przybliżyć, abyście wiedzieli, że nie decydujecie się na kota w worku. Bądźcie świadomymi konsumentami, nawet jeśli mowa o stolarce okiennej.

Szkło float

Zaczynamy rzecz jasna od szczytu listy, mianowicie szkła noszącego nazwę float. Czego możemy spodziewać się po jego działaniu? Jest to zwyczajne szkło, cechujące się przeźroczystością i brakiem barw. Wyróżnia się Ra > 90. Warto jednak wspomnieć, że pomimo wszelkich zapewnień producenta może mieć odcień zielony.

Nie zapominajmy również o fakcie, że rodzaje szkła, takie jak float mogą nieco zaburzać kolor przedmiotów, na które przez nie spoglądamy. W tym przypadku szyba będzie nadawała widokowi za sobą szarawego odcieniu. Oczywiście nie jest to ogromnie widoczna kwestia, jednak świadomość tego jest z pewnością ważna.

Rodzaje szkła do okien — neutralne szkło float

Czas na swego rodzaju bliźniaka naszego poprzednika. Mamy tu oczywiście na myśli neutralne szkło float. Zapewne zastanawiacie się, czego można się po nim spodziewać, zatem już odpowiadamy. Jest to produkt, który zupełnie nie zmienia kolorów obiektów, na które spoglądamy. Oznacza to, że mamy czyste pole widzenia, jak na żywo.

Co więcej, posiada Ra = 100. Nie możemy także zapomnieć o fakcie, że w małym stopniu jest w stanie absorbować promieniowanie. Warto również wspomnieć, że jego działanie zawdzięczamy produkcji, podczas której nie używa się praktycznie tlenku żelaza. Można również chemicznie odbarwiać wytop z tym samym efektem.

Szkło absorpcyjne

Czas na przedostatnie miejsce na naszej liście w postaci szkła absorpcyjnego. Jest ono barwione w masie, dzięki czemu może mieć różne barwy niebieskiego, zielonego lub brązowego. Jeśli chodzi o ich rolę w szybach zespolonych, to odnajdują swoje miejsce w roli szyb zewnętrznych. Nikogo zatem nie zdziwi pewien fakt.

Mianowicie, owe szkło może powodować zmiany w wyglądzie wnętrza, z powodu użycia kolorowej masy. Ponadto, szkło absorbujące może działać jako swego rodzaju filtr. Warto wspomnieć, że w poprzednich latach można było je spotkać jako szyby zatrzymujące część światła wpadającą do pomieszczenia.

Rodzaje szkła — Fotochromowe, elektrochromowe i termochromowe

Na ostatnim miejscu plasuje się szkło fotochromowe, elektrochromowe i termochromowe. Czym się wyróżnia? Otóż te rodzaje szkła posiadają możliwość matowienia się lub zaciemniania w zderzeniu z promieniami słonecznymi. W rezultacie nie musimy obawiać się o nagrzewanie się pomieszczenia zwłaszcza w lecie.

Jeśli chodzi o opcje termo i fotochromowe to reagują one bez naszej pomocy na intensywność wpadającego do pomieszczenia światła. W praktyce wygląda to tak, że im intensywniej świeci słońce, tym bardziej owe produkty zaczynają matowieć. Elektrochromowe zaś posiadają specjalne czujniki lub możemy sami nimi sterować.