Zasady segregacji odpadów budowlanych: gdzie wyrzucić wiadro po farbie?

Segregowanie odpadów pochodzących z różnego rodzaju prac budowlanych wymaga szczególnej uwagi. Wiele produktów tego sektora nie nadaje się do dalszego przetworzenia, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się być metalami czy tworzywami sztucznymi, które bez problemu można przetworzyć w procesie recyklingu. Zaczynając od szpachelek, zużytych puszek po płynnych farbach, przez akcesoria do budowy, aż po urządzenia elektroniczne do takich prac – zawsze trzeba dwa razy sprawdzić, do jakiego pojemnika czy miejsca powinny one trafić.

Gdzie wyrzucić wiadro po farbie?

Większość osób ma dzisiaj problem z podjęciem decyzji co do tego, gdzie wyrzucić wiadro po farbie? Mogłoby się wydawać, że sprawa jest oczywista, ale ponieważ coraz więcej osób samodzielnie maluje własne mieszkania, nie korzystając przy tym z pomocy wyspecjalizowanych w tym ekip, to mogą się one mierzyć z wyzwaniem co do późniejszej segregacji zużytych pojemników.

Pierwszą zasadą, o której trzeba tu pamiętać, jest to, że resztek farb – i tych niewykorzystanych, które zostały w wiadrze po remoncie, i tych przeterminowanych, które znaleźliśmy np. po latach w garażu, nie wolno zlewać ani do kanalizacji, ani do żadnego z pojemników segregowania śmieci. Farby mają wysoce szkodliwy wpływ na środowisko i nie da się ich oczyścić w miejskiej oczyszczalni, dlatego mieszanie ich z wodą kanalizacyjną jest dużym błędem i nie można tego robić.

Zgodnie z ustawą o odpadach puszki i wiadra po farbach, nawet wtedy są zupełnie puste nie wolno wyrzucać do żadnego z pięciu pojemników na śmieci. To, co z czego zostały one wytworzone wraz z resztkami płynów, którymi mogły nasiąknąć ścianki, sprawia, że nie da się ich sklasyfikować ani do odpadów zmieszanych, ani segregowanych, ani tym bardziej jakichkolwiek innych. Każdorazowo pojemnik po takiej farbie należy szczelnie zamknąć i oddać do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Punkty te wyznaczone są w każdej gminie w Polsce, więc jeśli nie wiemy, gdzie znajduje się on w naszym regionie, wystarczy zadzwonić do urzędu i o to zapytać. Punkty nie są otwarte codziennie, więc dobrze jest się wcześniej upewnić co do tego, w jakich godzinach działają i w jakie dni, a następnie w tym właśnie czasie zawieźć do nich odpady.

Przed odwiezieniem wiadra po farbach do takiego punktu, trzeba się upewnić czy nie cieknie ono żadnymi pozostałościami i uważnie je zamknąć. Podobnie, do PSZO odwozimy inne produkty przeznaczenia budowlanego, które nie zostały ujęte w klasyfikacji do wrzucenia ich do któregokolwiek z przydomowych pojemników na śmieci.