Odświeżona lamperia w Twoim domu!

W XVIII wieku lamperia była uważana za coś niezwykle eleganckiego, drogiego, ale też mało dostępnego. Taki element wykończenia ściany miał służyć przede wszystkim jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi ściany. Obecnie ten ciekawy element z powrotem powraca do łask i prosi o coraz większą uwagę. Dlaczego warto zastosować lamperię w swoim domu? Z czego może być wykonana i czy na pewno takie rozwiązanie czyni dom bardziej praktyczniejszym wnętrzem? Koniecznie przeczytaj! 

Estetyczna lamperia w nowoczesnym wydaniu 

Ten sposób przyozdabiania ścian zazwyczaj kojarzy nam się z surowymi warunkami szpitalnymi, szarymi korytarzami szkolnymi, czy też urzędami. Obecna wersja lamperii nie ma nic wspólnego z takimi miejscami – wręcz przeciwnie! Najlepsi architekci polecają ją jako sposób wykończenia klatki schodowej, pokoju dziecięcego, salonu, kuchni czy nawet łazienki!

Dawniej lamperią nazywano specjalną okładzinę, stosowaną zazwyczaj do sufitu, wykonaną z drewna, kamienia, marmuru, a także stiuku, która sama w sobie była niezwykle kosztowna, ale też trwała i wytrzymała. W kolejnych latach jej świetlności rozszerzono termin o możliwość wykonania wąskiego paska z wykładziny wzdłuż podłogi, a także zastosowanie na 1/2 powierzchni ściany farbę olejną. Obecnie takie rozwiązanie ma pełnić nie tylko funkcję ochronną, ale też dekoracyjną. 

Jak wykonać lamperię w swoim domu? 

Obecnie lamperia niejedno ma imię. Aby móc cieszyć się jej niezwykłym urokiem w swoim wnętrzu możemy samodzielnie podjąć się pracy, bądź zlecić ją fachowcom. Pierwszym sposobem na uzyskanie nietuzinkowego efektu jest zastosowanie dwóch rodzajów farb, które będą oddzielone od siebie w połowie ściany listwą ozdobną. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się farby ceramiczne, a także lateksowe, wykazujące dużą odporność na mycie, szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. 

Lamperia w pokoju dziecka 

Mali odkrywcy potrzebują wiele czasu na rozwijanie kreatywności i nietuzinkowego myślenia. Wykonanie lamperii w pokoju dziecięcym wcale nie musi stanowić jedynie nudnego, estetycznego dodatku – może to także być element dekoracji, który świetnie pasuje do charakteru młodego człowieka. Użycie farby kredowej pozwoli maluchom na swobodne malowanie po ścianach i poznawanie świata w najlepszy, możliwy sposób. Na rynku znajdziemy wiele odcieni farb kredowych, które bez trudu dostosują się do wybranej kolorystyki i przyniosą mnóstwo radości. 

Lamperia to ciekawy dodatek, o którym na pewno nie można zapomnieć podczas projektowania domu. To skromne, stare – nowe rozwiązanie z całą pewnością każdego z nas pozytywnie zaskoczy!