Rury osłonowe i elektroinstalacyjne, czy korytka kablowe — co kupić?

Nie jest tajemnicą, że kable elektryczne i wszelkiego rodzaju przewody muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wodą, uszkodzeniami mechanicznymi czy gwałtownymi zmianami temperatur. Bardzo ważne jest także, aby przewody pozostały w pierwotnym ułożeniu już po montażu instalacji elektrycznej. W tym celu wykorzystuje się tzw. rury osłonowe i elektroinstalacyjne oraz korytka kablowe. Wiele osób zastanawia się, które z tych rozwiązań są lepsze i bardziej opłacalne. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna! Zapraszamy do lektury!

Rury osłonowe do kabli — czym są?

Rury osłonowe do kabli pełnią podobną funkcję do korytek kablowych. Jest to nieodzowna część np. światłowodów, bo zapewnia właściwą ochronę przewodów. Rury osłonowe stosuje się głównie w przypadku kabli prowadzonych w ziemi, ochraniając je przed wodą, brudem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku znajdują się również modele rur osłonowych, które można zastosować w okablowaniu podtynkowym w budynkach.

Rura osłonowa do kabli ziemnych musi spełniać najwyższe wymogi jakościowe. Do ich produkcji powszechnie wykorzystywany jest tzw. PVC (polichlorek winylu). Modelami rur osłonowych, które najczęściej można spotkać w sklepach, są tzw. peszle. W dużym uproszczeniu mowa o giętkich rurkach, które montuje się m.in. w bardzo skomplikowanych instalacjach. Peszle są odporne na zniekształcenia, co znacząco ułatwia ich montaż. Innym powszechnie spotykanym rodzajem rur osłonowych jest ten wykonany ze stali galwanizowanej, która jest w pełni ognioodporna i chroni okablowanie przed wszelkimi uszkodzeniami.

Podczas wyboru rur osłonowych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar oraz zewnętrzną średnicę przewodów. W przeciwnym razie zakup ten może okazać się nietrafiony, co tylko niepotrzebnie zdubluje koszta.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/rury-oslonowe,2,592024

Czym są korytka kablowe?

Korytka kablowe to alternatywa dla rur osłonowych. Konstrukcje te wykorzystywane są w systemach domowych oraz przemysłowych ze względu na fakt, że dzięki nim znacznie łatwiej jest modyfikować układ okablowania. Korytka kablowe pełnią funkcję ochronną dla przewodów, chroniąc je przed uszkodzeniami i zawilgoceniem. Taka konstrukcja przypomina małą rynienkę wykonaną najczęściej z blachy lub tworzyw sztucznych.

Korytka pomagają w utrzymaniu przewodów w konkretnej pozycji, ale również mogą pomóc w ich ukrywaniu. Poszczególne modele można montować pionowo lub poziomo, choć — warto tutaj dodać — oprócz klasycznych korytek popularne są również specjalne złącza i kątowniki.

Korytka czy rury osłonowe — które z nich lepiej wybrać?

Podczas montażu instalacji elektrycznej najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo przewodów. Wykorzystanie rur osłonowych i korytek kablowych może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii i uszkodzeń. Obie konstrukcje znajdują zastosowanie w ochronie i podtrzymaniu okablowania, a najczęściej konieczny staje się zakup obu systemów. Pomimo bliźniaczego zastosowania mówimy tutaj bowiem o dwóch zupełnie różnych produktach.