Lampy industrialne – zalety wykorzystania we wnętrzach

Dobrze dobrane, nowoczesne oświetlenie wnętrz jest dzisiaj bardzo ważnym punktem zarówno samej aranżacji, jak i wpływu dobranego światła na wygodę mieszkania i odpoczynku we własnych czterech ścianach. Jak w tym zadaniu spisuje się oświetlenie industrialne, które w ostatnich latach przeżywa rozkwit swej popularności? Czy takie lampy stanowią dobre połączenie wygody, ilości światła dostarczanego do pomieszczeń i zarazem stylowego wyglądu?

Lampy industrialne – cechy i pomysły na oświetlenie

Główną cechą, jaką wyróżniają się współczesne lampy industrialne jest ich surowy wygląd, który prezentuje się tak, jakby wyjęto je z fabryki lub starodawnego budynku poprzemysłowego. Cecha ta sprawia, że światło bijące od lampy nie jest schowane pod żadnych abażurem, kloszem czy inną niepotrzebną osłoną, a wprost dociera tam, gdzie powinno, przy znacznie zwiększonym promieniu padania. To właśnie ta zaleta lamp stylu industrialnego sprawia, że są one jednymi z niewielu, które w pełni wykorzystują potencjał światła, dostarczając je wszędzie tam, gdzie inne, ukryte pod dekoracyjnymi kloszami, nie miałyby szansy dotrzeć.

Oświetlenie industrialne stanowi arcyciekawe połączenie dwóch najważniejszych cech: faktycznej jasności światła, które niczym nie jest tłumione oraz jego niepowtarzalnej dekoracyjności. Aktualnie, tego rodzaju lampy, choć tworzone głównie z myślą o wnętrzach loftowych, przestronnych apartamentach i kamienicach, coraz częściej pojawiają się w zwykłych mieszkaniach. Doceniamy ich stylowy, niewymuszony wygląd, możliwość podziwiania żarówki w splocie nieco futurystycznych kabli, ale i sam fakt tego, jak wiele dają one światła.

Większość lamp industrialnych wykonana jest ze stali i metalu. O ile w ogóle posiadają one jakiś klosz, to jest on wykonany właśnie z tych materiałów: minimalistyczny, prosty, bez nadmiaru zdobień, które odebrałyby lampie charakterystyczną surowość. Oświetlenie tego stylu ma być funkcjonalne i jak najlepiej spełniać swoją użytkową rolę, dlatego klasyka industrialna, bez mieszania stylów aranżacyjnych, w pełni wydobywa jego walory.

Warto wiedzieć, że specyfika lamp industrialnych jest o tyle ciekawa, że nie muszą być one stosowane wyłącznie tam, gdzie całe mieszkanie utrzymane jest w aranżacji industrialnej. Wręcz przeciwnie! Ich wygląd sprawia, że doskonale sprawdzą się w tradycyjnie wyglądającym biurze, salonie, czy pokoju, w którym w domu najczęściej się pracuje. Chętnie umieszczane są one też w galeriach handlowych oraz centrach biznesowych, w których liczy się optymalne oświetlenie i doskonały wygląd.