Lokalizacja wycieków wody – Metody wykrywania wycieków (w domu i na zewnątrz)

lokalizacja wycieków wody

Wyciek wody to jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia poważnych zmian w konstrukcji budynku, wyglądu i kształtu gleby, czy uszkodzenia wyposażenia domu lub mieszkania. Nieszczelność, która nie zostanie jak najszybciej naprawiona, może skutkować m.in. zalaniem pomieszczeń swoich lub sąsiada, uszkodzeniem ścian, podłóg lub sufitu, rozwojem pleśni i drobnoustrojów, całkowitym uszkodzeniem mebli i sprzętów elektronicznych, czy zniszczeniem upraw.

Wbrew pozorom samodzielne wykrywanie wycieków wody i ich lokalizacji nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto skorzystać z usług zajmującej się tym na co dzień firmy. Co więc może być powodem podejrzeń o wycieku i jakie są profesjonalne metody wykrywania lokalizacji wycieków wody?

Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej – co powinno zaniepokoić?

Oczywiście jednym z podstawowych objawów wystąpienia nieszczelności w instalacji wodnej jest pojawienie się na ścianach lub suficie mokrych plan. Ponadto, w przypadku wystąpienia wycieku pod podłogą (np. w instalacji ogrzewania podłogowego), panele podłogowe mogą ulegać deformacji, a płytki odparzaniu. W wielu jednak przypadkach wykrywanie lokalizacji nieszczelności pod podłogą jest niemalże niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi i urządzeń.

Innym powodem do podejrzeń o wycieku wody może być m.in. pojawienie się na ścianie pleśni lub charakterystycznego nalotu powodowanego osadzaniem się drobnoustrojów. Ponadto powodem do niepokoju powinny być takie sytuacje jak problemy z zamykaniem drzwi do pomieszczeń, deformacja futryn i ościeżnic, czy odspojenie listew przypodłogowych z drewna lub MDF-u. Co więcej, w przypadku zamontowanych w domu drzwi z drewna, na ich powierzchni mogą wystąpić charakterystyczne, ciemne plamy.

Informacją o możliwym wystąpieniu przecieku jest ruch wodomierza. Jeśli doszło do dostatecznie dużego wycieku, urządzenie powinno pokazać stratę wody. W przypadku nowszych modeli wodomierza można wykonać eksperyment, polegający na odcięciu na 12 godzin wszystkich zaworów w budynku, a po upłynięciu tego czasu należy sprawdzić, czy odczyt wodomierza się powiększył (czy urządzenie odczytuje przepływ wody).

W przypadku wycieków na zewnątrz domu głównymi powodami do niepokoju są m.in. wycieki z gruntu, stale mokre podłoże, występowanie kałuż, zmiana wyglądu gruntu, a nawet deformacja podłoża. W momencie, gdy dochodzi do dużej nieszczelności, a budynek postawiony jest na wzniesieniu, stale namakający grunt może stać się ogromnym zagrożeniem, które może doprowadzić nawet do osuwania się podłoża i wystąpienia zmian w konstrukcji.

Lokalizacja wycieku wody – jak wykryć wyciekanie?

O ile niektóre wycieki są dostrzegalne gołym okiem, to wiele z nieszczelności pojawia się w trudno dostępnych miejscach, a ich popularne objawy (np. mokre plamy, wydostająca się woda itp.) występują dopiero przy zaawansowanym już uszkodzeniu instalacji wodnej (a nierzadko także przy mocnym uszkodzeniu konstrukcji, podłoża lub innych elementów). Próba samodzielnego wykrycia nieszczelności może okazać się nieskuteczna, a problem tylko się rozwinie, często powodując ogromne zniszczenia.

Warto więc już przy pierwszym dostrzeżeniu nieszczelności skorzystać z usług firmy specjalizującej się w wykrywaniu przecieków, która z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów będzie w stanie zlokalizować zarówno mały, jak i duży wyciek. Wystarczająco szybkie wykrycie nieprawidłowości umożliwi uniknięcie poważnych konsekwencji nieszczelności i sprawne wykonanie naprawy w odpowiednim miejscu.

Aby szybko sprawdzić wystąpienie ewentualnego wycieku, warto skorzystać z usług firmy PRUSDIS, specjalizującej się w działaniach takich jak lokalizacja wycieków wody, a także ocena zawilgoceń przegród budowlanych. Fachowcy przy użyciu specjalistycznych narzędzi zajmują się badaniem miejsca wycieków przy instalacjach centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego oraz przy instalacjach wodnych i kanalizacji, dzięki czemu można uniknąć kucia ścian i podłóg w celu zlokalizowania wycieku.

lokalizacja przecieków wody

Metody wykrywania przecieków wody

#1 Próby ciśnieniowe

Wykorzystanie prób ciśnieniowych to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykrywanie wycieków wody. Do instalacji znajdujących się w budynku podłącza się wówczas urządzenie zwane manometrem wzorcowym, które pokazuje ciśnienie w rurach. Na czas przeprowadzania próby szczelności nie można korzystać z dostępu do wody (zwykle próba trwa około 2,5 godziny).

#2 Pomiary wilgotności ścian

Firmy specjalizujące się w wykrywaniu wycieków wykorzystują także wilgotnościomierze, wskazujące poziom zawilgocenia badanej powierzchni. Zwykle takie pomiary wykonuje się w celu zawężenia obszaru poszukiwań lokalizacji wycieku, jednak zdarza się, że badanie urządzeniem sprawdza się także jako samodzielna metoda wykrywania przecieków.

#3 Badanie gazem znacznikowym

Metoda gazowa polega na wprowadzeniu do instalacji wcześniej przygotowanego gazu, który przechodzi przez rury i ewentualne nieszczelności. W przypadku wykrycia wycieku mieszanka przedostaje się na zewnątrz instalacji, a jej pojawienie się jest rejestrowane przez specjalny detektor. Taka metoda sprawdza się zarówno w domach, jak i na zewnątrz, a także w przypadku dachów płaskich, na parkingach, czy w asfalcie.

#4 Metoda termowizyjna

Ta metoda najczęściej wykorzystywana jest do lokalizowania wycieków ciepłej wody, jednak zdarza się, że termowizja stosowana jest także w momencie, gdy temperatura wody jest inna niż temperatura otoczenia. Kamera termowizyjna wykrywa anomalię temperatury, pozwalając na dokładne zlokalizowanie wycieku, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach.

#5 Badanie kamerą inspekcyjną

Kamera inspekcyjna to urządzenie umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc (np. przegród budowlanych) i obserwowanie stanu instalacji na ekranie. Taka metoda umożliwia wykrycie wycieków m.in. w instalacjach kanalizacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych.

#6 Badanie z wykorzystaniem barwników przemysłowych

W przypadku tej metody barwniki przemysłowe wprowadzane są do instalacji, a następnie miejsce oświetlane jest lampą UV. W przypadku wystąpienia nieszczelności, barwnik zmieni kolor, wskazując lokalizację wycieku.

#7 Metoda elektroakustyczna

Metoda ta polega na słuchaniu odgłosów wycieku przy użyciu urządzenia zwanego geofonem. Najczęściej metoda ta wykorzystywana jest w przypadku instalacji znajdujących się około 1,5-2 metra pod powierzchnią ziemi.

Podsumowanie

Wycieki z instalacji wewnętrznych i zewnętrznych zdarzają się niestety dość często. Późne wykrywanie przecieków może prowadzić do całkowitego zniszczenia instalacji, zawilgocenia konstrukcji, a nawet zalania pomieszczeń lub obszaru na zewnątrz. W przypadku podejrzenia nieszczelności w instalacjach warto jak najszybciej skontaktować się z firmą świadczącą usługi wykrywania przecieków, która zastosuje odpowiednią metodę do zlokalizowania miejsca wycieku wody.