Większość osób na pytanie o to, gdzie wyrzucić ziemię odpowiada niemal natychmiast, że do pojemnika na odpady biodegradowalne. Ten fakt wydaje się tak oczywisty, że nawet nie poddajemy go w wątpliwość i to niestety spory błąd! Zaskoczeniem może być fakt, że doniczkowej ziemi wcale nie usuwamy do kosza bio! Zgodnie z ustawą o odpadach i ich prawidłowej segregacji, wyrzuca się ją w zupełnie inne miejsce!
Segregacja ziemi doniczkowej – gdzie wyrzucić ziemię?
Odpowiadając na pytanie warto wiedzieć, że specjaliści zajmujący się klasyfikacją poszczególnych produktów do ich dalszego przetworzenia lub utylizacji, wyznaczają na podstawie składu produktu, jego budowy i możliwości przetwórczych to, czy powinien się on znaleźć w pojemniku żółtym, czarnym, zielonym, niebieskim czy brązowym. Klasyfikacja ta nie zawsze jest oczywista i nierzadko to, co wydaje nam się stworzone do odpadów biodegradowalnych, wcale nie powinno do nich trafić.
Dokładnie ten przypadek dotyczy tytułowej ziemi w postaci doniczkowej. Jeśli chcemy się pozbyć takiego produktu, to nie powinniśmy automatycznie kierować się do brązowego kosza na odpady bio. Ziemię należy wyrzucać wyłącznie do kosza na odpady zmieszane i tu przypomnimy, że chodzi o pojemnik czarny.
Dlaczego i skąd w ogóle ten pomysł? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ziemia doniczkowa kupowana w sklepach ogrodniczych pod kątem uprawiania w niej kwiatów, zawiera w sobie dużo żwiru. Żwir ten pozwala na jej lepsze drenowanie, co z kolei wpływa na dobre nawilżenie i napowietrzenie ziemi, dzięki czemu kwiaty rosną w niej pięknie i zdrowo. Jednocześnie sam żwir jest odpadem budowlanym, tutaj w postaci mocno rozdrobnionej, ale i tak nie nadaje się do kompostowania czy łączenia go z innymi odpadkami biodegradowalnymi. Tym samym eksperci od segregowania śmieci uznali, że dużo lepiej i korzystniej będzie pozbywać się takiej doniczkowej ziemi wprost do kosza czarnego, na odpady zmieszane.
Dodatkowo, biorąc pod uwagę ten ciekawy przypadek, warto zapamiętać, że segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta. Często zdarza się, że rzeczy, który podświadomie przypisujemy do danego pojemnika, powinny się znaleźć w zupełnie innym. Podobnie jak ziemia, mogą bowiem być złożone z takich elementów, które dyskredytują je jako odpad biodegradowalny. Pomocne może być zerkanie do rozpisek segregacyjnych, które ułatwią podjęcie decyzji o tym, gdzie wyrzucić dany produkt, by rzeczywiście przyczynić się do ochrony środowiska i nie popełniać niepotrzebnych błędów.