Co zrobić z gruzem po pracach remontowych?

Remonty zwykle oznaczają uciążliwy hałas, planowanie zakresu robót i zakup materiałów budowlanych. Każde prace remontowe generują też spore ilości śmieci, które trzeba w odpowiedni sposób zutylizować. Ponieważ gruzu i innych odpadów po remoncie nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów komunalnych, należy wiedzieć, jak z nimi postąpić legalnie i bez szkodzenia środowisku.

Gruz, cegły i ceramika, czyli czym są odpady budowlane?

Poremontowe śmieci to nie tylko wspomniany gruz, na który składają się m.in. potłuczone cegły i dachówki, ceramika, pustaki czy pokruszony beton. Do odpadów budowlanych zaliczamy również m.in. elementy konstrukcji budynku, fragmenty okien i armatury sanitarnej, opakowania, folie, puszki i materiały izolacyjne. Wyrzucanie takich śmieci do osiedlowych pojemników na odpady jest karane grzywną od spółdzielni, a gromadzenie gruzu na terenie własnej posesji grozi mandatem w wysokości 1500 zł (nielegalny wywóz gruzu np. do lasu to kara wynosząca 5000 zł lub nawet więcej). Odpowiednia segregacja odpadów po remoncie jest ważna zatem nie tylko w celu uniknięcia mandatów, ale też bezpieczna dla środowiska.

Gruz na działki, place budowy czy do PSZOK-a?

Sposobów na usunięcie gruzu i innych odpadów po remoncie jest kilka. Można przykładowo zawieźć worki z gruzem i resztą śmieci do miejscowego PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK nie przyjmuje jednak większych ilości odpadów i nie udziela pomocy w transporcie, więc w przypadku wielu worków czy np. starych mebli należy samodzielnie je dostarczyć. Gruz można też niekiedy oddać na place budowy lub osobom prywatnym. Jeśli jednak wywóz gruzu i innych odpadów po remoncie na własną rękę nie wchodzi w grę, warto rozważyć zdecydowanie wygodniejszą opcję – wynajem kontenera.

Kontenery na gruz – wygodnie, szybko i legalnie

Wynajęcie kontenerów na gruz budowlany to najlepsza z dostępnych opcji pozbycia się tego odpadu po pracach remontowych. To sposób nie tylko szybki i sprawny, ale także bezpieczny dla środowiska. Aby wynająć taki kontener, warto skontaktować się z firmą utylizacyjną specjalizującą się w takich usługach. Na terenie Dolnego Śląska taką firmą jest EKO-LOGIS, która działa szybko – większość kontenerów dostarcza w ciągu doby. Firma udostępnia pojemniki w różnych wymiarach (od 2,5 do nawet 36 m3) zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom, spółdzielniom mieszkaniowym czy deweloperom. Kontenery od EKO-LOGIS są przeznaczone nie tylko na gruz czysty, ale także na m.in. odpady zmieszane, opakowaniowe i sezonowe.


EKO-LOGIS działa głównie na obszarze Wrocławia i okolic, ale obsługuje również klientów w mniejszych miastach regionu, takich jak np. Dzierżoniów, Siechnice czy Wisznia Mała (https://eko-logis.com.pl/kontenery-wisznia-mala/). Poza wywozem gruzu i odpadów po remoncie firma oferuje także m.in. edukację w zakresie gospodarki odpadami, sprzedaż piasku i mieszanek mineralnych oraz sprzątanie ulic, hal i innych powierzchni. Pełna oferta usług EKO-LOGIS znajduje się na ich stronie: https://eko-logis.com.pl/.