Czy wiesz gdzie rosną mandarynki? Jak je uprawiać?

Może to się wydawać dla nas dziwne, ale uprawa mandarynki na parapecie wcale nie jest trudna. Mandarynka przepięknie kwitnie oraz także owocuje. Na sam mandarynek wpływ bezpośredni ma temperatura, którą mamy w pokoju podczas zimy. Zatem gdzie rosną mandarynki? Okazuje się, że nawet w naszym domu.

O mandarynkach

Odpowiemy sobie zaraz na pytanie gdzie rosną mandarynki? Warto jednak powiedzieć sobie o jej uprawie nieco więcej. Mandarynki dobrze rosną oraz owocują nawet w naszym domu. Jednak tak dużo przepięknych owoców wyhodować można jedynie w oranżerii. Mandarynkom na parapecie robi się zbyt szybko za ciasno.

Występują pod postacią krzewu czy też niskiego drzewa owocowego, jak i także ozdobnego. Pochodzą z Azji, a dokładnie z Chin czy też Japonii. Mało kto wie, że mandarynka jest jednym z najstarszych owocowych drzew na świecie. Krzyżuje się niezmiernie łatwo z innego rodzaju cytrusami. W środowisku naturalnym nie występuje w ogóle. Zależnie od cięcia rośnie od jednego do czterech metrów.

W doniczce mandarynka zawsze karłowacieje. Prowadzić ją najwygodniej do jednego metra wysokości. Uprawiana jest w oranżerii czy też w dużym salonie. Wówczas możemy jej pozwolić na osiągnięcie większych rozmiarów. Mandarynka w donicy rośnie niezwykle szybko. Jej wymiary regulować można łatwo cięciem. Znosi je wyjątkowo dobrze.

Gdzie rosną mandarynki? Jak zapewnić im dobre warunki?

Mandarynka konieczne musi mieć zapewnione słońce, a już szczególnie latem. Szczególnie sporo słońca potrzebują odmiany o liściach pstrych oraz owocach. Mandarynkę wynieść można latem na taras, balkon czy też do ogrodu. Do dwóch tygodni od wystawienia na zewnątrz mandarynka zrzucić może kwiaty oraz owoce. Jest bowiem niezmiernie wrażliwa na zmianę samego kąta padania światła. Dlatego, jeśli się chce zebrać owoce dojrzałe, korzystniej nie przestawiać mandarynki.

To samo zjawisko ma miejsce, gdy zdecydujemy się przesunąć mandarynki na parapecie. Doniczki z mandarynką lepiej nie przekręcać. Jeśli chodzi o podlewanie to najlepiej do tego celu używać wody miękkiej, na przykład z dzbanka z filtrem. Możemy również używać wody z kranu, jednak nie może być ona twarda. Poznamy ją po tym, że słabo pieni się w niej mydło.

Lepiej podlewać ją częściej, ale mniej. Mandarynka nie powinna mieć ziemi ani za mokrej, ani też zbyt suchej. Lepiej toleruje przesuszenie niż podlewanie nadmierne.

Mandarynka, jeśli na niej dojrzewają owoce, może jeszcze w październiku być nawożona. Nawóz do mandarynki koniecznie musi zawierać żelazo. Najlepszy będzie gotowy nawóz do cytrusów. Z nawozów naturalnych stosować można preparaty na bazie odchodów od dżdżownic.