Drzwi rozwierane do domu i nie tylko – wybór i montaż

O drzwiach rozwieranych mówi się, że są najpopularniejszym i zarazem najbardziej uniwersalnym typem drzwi. To nic innego jak skrzydło drzwiowe, które jest mocowane na 2 lub 3 zawiasach. Otwiera się je po naciśnięciu klamki, na prawą albo na lewą stronę. Aby spełniały swoją rolę, trzeba je dobrze wybrać, a następnie przeprowadzić poprawny montaż.

Jak wybrać najlepsze drzwi rozwierane?

Wybierając drzwi rozwierane, trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Jedną z nich jest cel ich przeznaczenia. Należy ustalić, czy będą to drzwi wewnętrzne, czy zewnętrzne. Następnie wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Będzie to miało duże przełożenie na wytrzymałość drzwi oraz ich funkcjonalność. Kolejnym bardzo ważnym szczegółem, którego nie można pominąć, wybierając drzwi, jest oczywiście ich rozmiar. Występują w wielu wariantach, co stwarza możliwość idealnego dopasowania skrzydła drzwiowego do pomieszczenia i celu przeznaczenia. Dobre dopasowane drzwi pod względem rozmiaru będą dobrze służyły ich użytkownikom i nawet w najmniejszym stopniu nie będą ich ograniczały. Wielu kupujących dość mocno zwraca uwagę na cenę. Ta jest tu jednak najmniej ważna. Zdecydowanie lepiej skoncentrować się na wyglądzie, od którego będzie zależał wystrój całego pomieszczenia, czy domu, jeśli wybór będzie dotyczył drzwi zewnętrznych.

Jak zamontować drzwi rozwierane?

Montaż drzwi rozwieranych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. To chociażby dlatego, że wymaga wykazania się wiedzą, doświadczeniem i precyzją. A w konsekwencji tego, pomocy ze strony drugiej osoby. Stąd drzwi najlepiej zamówić od razu z usługą montażu. Drzwi muszą być montowane zgodnie z instrukcją producenta i z użyciem odpowiednich narzędzi. Zgrana ekipa zajmie się tym profesjonalnie i sprawnie. Czynność tę zaczyna się od montażu samej ościeżnicy. Należy zrobić to równo i bardzo dokładnie. Poprawnie ustawioną trzeba umocować ją przy użyciu pianki montażowej. Jeśli jednak drzwi są wyjątkowo ciężkie, najlepiej dodatkowo posłużyć się kołkami rozporowymi. Źle, czyli na przykład krzywo zamontowane drzwi mogą samoistnie się zamykać. To zdecydowanie utrudni ich użytkowanie. Precyzja i wprawa w montażu skrzydła drzwiowego ma tu ogromne znaczenie.

Ogromny wybór drzwi rozwieranych gwarantuje znalezienie idealnego modelu, funkcjonalnego, wytrzymałego i atrakcyjnego wizualnie. By jednak móc cieszyć się nimi w pełni, należy poprawnie przeprowadzić ich montaż. Najlepiej, by tym zadaniem zajęła się zgrana, doświadczona ekipa.