Farba do mebli – Czym pomalować meble?

Samodzielne odrestaurowywanie starych lub podniszczonych mebli, zyskuje w ostatnich latach na popularności. Możliwość osobistego zaplanowania tego, jak będzie wyglądał lubiany przez nas stół, kredens czy komoda, daje duże pole do popisu, oczywiście pod warunkiem, że do prac odnawiających weźmiemy się z głową! Od czego zacząć?

Odpowiednia farba do mebli – Czym pomalować meble?

Najprostszym sposobem odnowienia mebli jest oczywiście ich pomalowanie. Ta prosta czynność potrafi zmienić wygląd domowych szaf, krzeseł czy stolików o 180 stopni! Na rynku możemy dostać różne rodzaje farb przeznaczonych typowo do takich prac. Wśród nich najistotniejszymi są:

Farby akrylowe do mebli. Ten typ zapewnia całkowite pokrycie starych mebli nowymi barwami i może mieć wykończenie matowe albo połyskujące. Płaskie powierzchnie maluje się nimi wyjątkowo lekko, ale dobrze jest zastosować pod nie podkład lub farbę gruntującą, dzięki czemu ostateczna warstwa będzie mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Idealne do biurek, szaf, ale i domowej komody oraz kredensu.

Farby kredowe – hit ostatnich sezonów! Zachwycają matowym wykończeniem i pastelowymi kolorami, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych i cechujących się ciepłym, przytulnym klimatem. Dobrze pokryją meble laminowane i w okleinach. Po użyciu farby kredowej należy ją pomalować powłoką wosku lub bezbarwnego lakieru – będzie wówczas bardziej wytrzymała.

Farby ftalowe / emalie alkidowe. Ten rodzaj polecany jest szczególnie do mebli wykonany z drewna, płyt MDF oraz powierzchni laminowanych. Są wyjątkowo odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Farby tablicowe do mebli. Nowa moda, dzięki której po powierzchni pomalowanych nimi szafek, można pisać kredą.

Lakierobejce i standardowe lakiery. Ten typ jest środkiem konserwującym, więc nie zmienia radykalnie koloru mebli, ale niejako odświeża je, przyciemna lub rozjaśnia, sprawiając wrażenie nowości. Lakierobejce można wykorzystać do malowania zużytych stołów, krzeseł i oczywiście szafek kuchennych.

Odpowiadając na pytanie: Farba do mebli – Czym pomalować meble, pamiętajmy więc o tym, że nie każdy rodzaj farby sprawdzi się do malowania szafek drewnianych, podobnie, jak i do tych z tworzyw sztucznych. Z pomocą w ich doborze z pewnością przyjdą nam sprzedawcy w dobrych sklepach z farbami, którzy na tyle znają ich rodzaje, że bez problemu będą służyć merytoryczną wskazówką. Warto również pokusić się o przejrzenie blogów z zakresu hand-made. Ich autorzy często krok po kroku wskazują typy farb, lakierów i środków polerujących do różnego rodzaju mebli.