Growbox – o czym mowa w praktyce

Uprawiając rośliny w warunkach domowych jesteśmy ograniczeni jedynie do niewielkiej liczby gatunków, które będą czuć się dobrze w takim klimacie. Nawet posiadając własny przydomowy ogródek i szklarnię nie zawsze udaje się stworzyć idealne warunki dla specyficznych rodzajów odmian. Z pomocą przychodzą pomieszczenie uprawowe, nazywane growbox. O czym jest mowa w praktyce i jak one działają? Wyjaśniamy.

Czym jest growbox?

Growbox to najczęściej średnich rozmiarów pojemnik w którym uzyskuje się odpowiednie warunki do uprawy wymagających roślin. Jest on zwykle częściowo lub całkowicie zamknięty i odseparowany od warunków zewnętrznych. Jest także wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia, które tworzą w środku potrzebny mikroklimat. W podstawowej wersji znajduje się najczęściej oświetlenie oraz system do nawadniania.

W bardziej zaawansowanych growboxach umieszcza się także kanały wentylacyjne oraz urządzenia wytwarzające dwutlenek węgla, co pozwala na szybszy wzrost roślin. Poprawnie skonfigurowane urządzenie pozwala przez cały czas utrzymać w środku optymalną temperaturę i wilgotność. Odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz poprawnie ustawione cykle naświetlenia wpływają pozytywnie na kwitnienie.

Do czego wykorzystuje się growbox?

Growbox to rozwiązanie, które stosowane jest już od dawna w rolnictwie. Służy w takim przypadku głównie do hodowania delikatnych sadzonek, które potrzebują optymalnych warunków w pierwszych kilku tygodniach wzrostu. Po tym czasie, gdy posiadają wystarczająco rozwinięty system korzeniowy, przesadza się je do właściwego gruntu. Mogą dzięki temu łatwiej przyjąć się w naturalnym środowisku. Zniwelowane jest także ryzyko utraty sadzonek z powodu złych warunków. W nieco mniejszym stopniu growboxy stosuje się również do krótkoterminowego przechowywania rozwiniętych roślin. Na przykład ze względu na panujące na zewnątrz przymrozki.

Osoby, które nie posiadają własnego ogródka wykorzystują coraz częściej growboxy to całorocznej hodowli roślin. Wystarczy tylko w domu lub w mieszkaniu wygospodarować niewielką ilość przestrzeni, aby móc cieszyć się przez cały rok z plonów w postaci marchwi, pomidorów, ogórków albo ziemniaków. Szczelna obudowa chroni rośliny przed szkodnikami i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby hodować w growboxie zioła albo rośliny egzotyczne takie jak cytryny lub pomarańcze. Stworzenie optymalnego mikroklimatu nie jest wcale trudne i praktycznie za każdym razem udaje się uzyskać oczekiwane rezultaty.