Jak wybrać dla siebie kubek idealny?

“Kocham ten stan. Cudowne sam na sam. Kawa i ja” – śpiewała Katarzyna Nosowska, a jeszcze wcześniej Kabaret Starszych Panów sławił gorące napoje słowami: “Herbatko, herbatko, herbatko, dopóki ciebie, ciebie nam pić, póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć”. Każdy nas przyzna, że chwila relaksu z kawą lub herbatą to jedne z najlepszych momentów w trakcie dnia. Jeżeli jeszcze pijemy je z ulubionego kubka, przyjemność jest co najmniej podwójna. Jak więc znaleźć dla siebie idealne naczynie?

Kubek wśród zastawy

W kuchennych szafkach znajdziemy wiele rodzajów naczyń różnego przeznaczenia – szklanki, filiżanki, kieliszki odmiennych kształtów. Nie powinno wśród nich zabraknąć kubka. Jest to naczynie najbardziej uniwersalne, a równocześnie w pewnym sensie intymne. Wielu z nas ma przecież swój ulubiony kubek i krzywo patrzy, gdy sięga po niego ktokolwiek inny. Herbata, kawa, kakao pite w “swoim” kubku często staje się swoistym rytuałem, który pozwala nam odzyskać równowagę i spokój, poczuć radość i przyjemność. Równocześnie kubek jest naczyniem “niezobowiązującym” – w przeciwieństwie na przykład do porcelanowej filiżanki, którą odziedziczyliśmy po babci. Możemy po niego sięgnąć o każdej porze dnia i przy każdej okazji, a utrzymanie go w czystości jest bardzo łatwe. Jeżeli nie posiadamy jeszcze wymarzonego kubka lub, nie daj Boże, niedawno go stłukliśmy, warto przyjrzeć się ogromnej ofercie różnorakich naczyń, by wybrać dla siebie właśnie ten jeden – kubek idealny. 

Różne zastosowania, różna pojemność 

Kubki występują praktycznie w każdym rozmiarze – od maleńkich, zdolnych pomieścić pojedyncze espresso, do takich, które są w stanie zastąpić nam talerz na zupę. Z tego naczynia bowiem możemy pić wszystko i tylko od naszych gustów zależy jaką pojemność będzie dla nas najwygodniejsza. Fani herbaty często sięgają po duże rozmiary, przygotowując sobie półlitrowe porcje napoju, który wystarczy im na kilka godzin. Inni sięgają po mniejsze, by uzupełniać napar gorącą wodą co kilka chwil. Malutkie kubeczki będą idealne na poranną kawę, mogą być także ozdobami samymi w sobie, w których umieścimy swoje drobiazgi. Największą popularnością cieszą się kubki o pojemności 250 ml, są one bowiem najbardziej uniwersalne.  

Materiał na idealny kubek 

Kolejnym wyborem zależnym od naszych indywidualnych preferencji jest materiał, z którego będzie wykonany nasz idealny kubek. Naczynia ceramiczne od porcelanowych i kamionkowych różnią się grubością ścianek i wagą. Fani biwakowania albo stylu retro mogą preferować kubki metalowe lub emaliowane. Każdy rodzaj materiału ma swoją duszę i wpływa na nasz komfort konsumpcji. Warto więc zadać sobie pytanie, do którego z nich “czujemy mocną miętę”. 

Wzór ideału, czyli estetyka to sprawa osobista  

Wzornictwo na kubkach to temat tak szeroki, że mógłby wypełnić karty całej książki. Minimaliści często sięgają po jasne tonacje bez wzorów, ozdób, napisów czy obrazków. Podróżnicy i entuzjaści stylu etno lubią popijać swoją herbatę z kubków przypominających afrykańskie rzeźby lub z takich o nieregularnych kształtach, często wypalanych z gliny. Osoby zainteresowane sztuką zawsze mogą wybrać naczynie z reprodukcją swojego ukochanego obrazu. Kwiaty, złote paski, zabawne napisy, złote myśli, słynne postacie, sceny z filmów – wśród nieskończonej liczby możliwości każdy znajdzie kubek, który przemówi do jego gustu i natychmiast skradnie jego serce.  

Kubek w łazience ten,  który przemówi do jego gustu

To uniwersalne naczynie przyda nam się nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Nie od dziś przecież wiadomo, że “szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje, ten ma kłopoty”. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by do naszego łazienkowego oprzyrządowania dodać piękny kubek, w którym nie tylko będziemy trzymać szczotki i pastę do zębów, ale który ozdobi też naszą łazienkę. Z takiego rozwiązania będą zadowolone przede wszystkim nasze dzieci – co może pomóc w wyrobieniu odruchu regularnego mycia ząbków. 

Na miejscu czy na wynos? 

Dla osób żyjących w biegu, idealnym pomysłem może być kubek termiczny. Dzięki temu sprytnemu naczyniu łączącego w sobie zalety zwykłego kubka i termosu, możemy cieszyć się ciepłym napojem już po wyjściu z domu. To także doskonały dodatek do zestawu piknikowego lub w czasie wyjazdu na biwak. 

Kubek na prezent czy dla siebie?

Kubki to także doskonały pomysł na niezobowiązujący prezent. Nigdy nie jest ich zbyt dużo w szafkach, dlatego nie musimy się martwić, że dla obdarowanej czy obdarowanego okaże się nieprzydatny. Wybierając taki prezent, zastanówmy się, co lubi druga osoba, jakie ma zainteresowania i poszukajmy kubka, który trafi w jej gust. 

Czy istnieje więc kubek idealny? Tak – i może być nim każdy z kubków świata! Wystarczy, że znajdzie go osoba, która uzna go właśnie za “ten jedyny”.