Który wymiar drzwi wewnętrznych jest typowy?

Wymiar drzwi wewnętrznych jest niezwykle ważny już na samym etapie projektowania oraz także podziału przestrzeni w swoim nowym mieszkania. Taka sytuacja ma miejsce, gdy się zdecydowaliśmy nabyć mieszkanie w deweloperskim standardzie oraz w formie „open space”.

Koniec z modą na otwartą przestrzeń

Obecnie moda na otwartą przestrzeń już kompletnie minęła. W związku z tym urządzenie mieszkania powinniśmy rozpocząć od wydzielenia stref dla nas najważniejszych. Mowa tutaj o strefie nocnej, dziecięcej czy też dziennej. Strefa dzienna zwykle jest otwarta, ale już inne strefy porządkują znacznie przestrzeń oraz mieszkańcom zapewniają sporą dozę prywatności.

Gdy planujemy podział przestrzeni, to powinniśmy się także zainteresować wymiarem. Jest to wymiar drzwi wewnętrznych. Model oraz kolor drzwi będziemy wybierać znacznie później, ale jednak ich umiejscowienie oraz wielkość określona musi zostać w projekcie.

Wymiary standardowe

Mieszkańcy nie mają jednak wpływu na wymiary wejściowych drzwi do mieszkania. Kwestie te są określone w stosownych budowlanych przepisach. Każdy deweloper musi ich dokładnie przestrzegać. Światło ościeżnicy wejściowych drzwi musi mieć szerokość przynajmniej dziewięćdziesięciu centymetrów. Z kolei wysokość wynosić musi przynajmniej dwieście centymetrów.

Dla zamontowania prawidłowego drzwi, drzwiowe otwory muszą być nieco szersze od ościeżnicy. Tak zwany montażowy luz wynosić powinien przynajmniej dwa centymetry. Zasad luzu zarówno obowiązuje w przypadku zewnętrznych drzwi, jak i także drzwi wewnętrznych.

Wymiar standardowy pokojowych drzwi

Bardzo podobnie jak w przypadku wejściowych drzwi, wymiary wewnętrznych drzwi określane są w budowlanych przepisach. W mieszkaniach sama szerokość ościeżnicy wynosić musi przynajmniej osiemdziesiąt centymetrów. Z kolei wysokość ościeżnicy to minimum wartość dwustu centymetrów. Te wymiary dotyczą drzwi w pomieszczeniach, które są przeznaczone na pokoje oraz także drzwi, które są przeznaczone do pomieszczeniami jakimi są kuchnie.

Drzwi wewnętrzne najczęściej spotykane, to tak zwane zwykle uchylne drzwi. Jednak w praktyce za wymiary standardowe skrzydeł się uznaje te od sześćdziesięciu do stu centymetrów. Należy tutaj nadmienić, że drzwi węższe najczęściej się stosuje do specjalnych pomieszczeń. Tutaj można wymienić takie pomieszczeniach jak pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia techniczne, spiżarnie oraz garderoby.

Oczywiście wybór drzwi jest ogromny. Gdy udamy się do danej firmy, to będziemy mieli spory problem z ich wyborem.