Meble kuchenne narożne – poznaj najważniejsze zasady planowania kuchni

Narożna kuchnia musi być ergonomiczna – czyli jaka? Odpowiednie rozplanowanie szafek kuchennych powinno zapewniać jak największą wygodę korzystania z kuchni. Zestawy narożne mebli kuchennych muszą być nie tylko ładne, ale i pojemne oraz funkcjonalne. Jak zaplanować kuchnię rogową, z której wygodnie się korzysta i która dobrze wygląda?

Jak powinien wyglądać ciąg kuchenny? Różne układy kuchni narożnych

W podstawowej wersji kuchnia narożna może mieć kształt litery L – jeden bok jest krótszy lub są one równe. Meble kuchenne narożne mogą mieć również kształt litery C, U lub G – takie zabudowy wybierają klienci do dużych kuchni i aneksów łączonych z salonem. W planowaniu kuchni ważne jest podzielenie pomieszczenia na cztery strefy:

  • przechowywania,
  • przygotowywania posiłków,
  • gotowania,
  • zmywania.

Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie szybsze i wygodniejsze. Tutaj warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Na czym polegają te reguły?

Kuchnia rogowa i strefa przechowywania

Strefa przechowywania w kuchni to przede wszystkim lodówka i szafki na żywność. Przyjmuje się, że powinny być blisko siebie. Lodówka może kończyć lub zaczynać ciąg mebli narożnych. Obok w górnych i dolnych szafkach możesz przechowywać żywność, której nie trzeba trzymać w lodówce. W ten sposób stworzysz wygodną część spiżarni w kuchni narożnej w kształcie litery L.

Meble kuchenne w kształcie litery L i strefa zmywania naczyń

W bezpośrednim sąsiedztwie szafek do przechowywania w kuchni powinien znaleźć się zlew. Najlepiej dwukomorowy. Pod zlewozmywakiem ulokuj kosz na śmieci z możliwością segregacji, co jest wyborem nie tylko ekologicznym, ale i praktycznym.

Strefa przygotowywania posiłków w kuchni narożnej

Za zlewem z kolei powinien znaleźć się blat roboczy – dzięki temu będziesz mieć pod ręką na przykład mąkę i przyprawy, ale też łatwo opłuczesz ręce podczas wyrabiania ciasta. Pod blatem roboczym możesz ustawić zmywarkę, a nad blatem dodatkowe szafki do przechowywania. W szafkach narożnych schowaj rzadziej używane sprzęty i akcesoria.

Optymalna długość ciągu blatu roboczego to 120 cm, ale w mniejszych kuchniach ten odcinek może być krótszy, choć nie mniejszy niż 50 cm (w dużych kuchniach narożnych nie ma ograniczeń). To tutaj się kroi, ugniata, miesza – warto na blacie zaplanować miejsce na mikser, robota kuchennego i inne akcesoria, które ułatwiają gotowanie.

Gotowe kuchnie narożne i strefa do gotowania

Kolejną strefą, którą powinien uwzględniać funkcjonalny projekt mebli kuchennych narożnych jest strefa gotowania. Ustaw tam płytę do gotowania, a nad nimi okap lub pochłaniacz kuchenny. Piekarnik może znajdować się tradycyjnie pod kuchenką, choć coraz częściej rekomenduje się umieszczanie piekarników wyżej w słupkach meblowych, aby nie trzeba było się schylać przy wyjmowaniu wypieków. W strefie gotowania można ustawić też mikrofalówkę.

Gdzie przechowywać garnki w meblach kuchennych narożnych?

Gdzie przechowywać garnki, miski i duże naczynia? Wiele osób decyduje się przechowywać garnki, pokrywki i patelnie, na przykład w dolnych szafkach pod piekarnikiem w strefie gotowania. Większe naczynia mogą znaleźć miejsce w dolnych szafkach pod blatem lub dużej wysuwanej szufladzie, a talerze i misy w szafkach górnych. Zastawa stołowa powinna znajdować się na innej półce niż kubki i szklanki. Sztućce warto posegregować w specjalnych organizerach w szufladzie.

Trójkąt roboczy w kuchni rogowej

Czym jest jedna z kluczowych zasad projektowania kuchni zwana trójkątem roboczym? Według niej lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny znajdować się blisko siebie, wyznaczając plan trójkąta w kuchni. Powierzchnia między nimi powinna wyznaczać boki trójkąta, a sprzęty być jego wierzchołkami. To umowna zasada, której nie trzeba trzymać się kurczowo, ale traktować ją jako wskazówkę podczas wygodnego planowania mebli kuchennych narożnych.

Przestrzeń zaprojektowana z poszanowaniem reguły trójkąta roboczego sprawi, że wygoda przygotowywania posiłków wzrasta – będzie Ci łatwiej sięgać po produkty spożywcze, do zlewu i do kuchenki, bez konieczności biegania po całej kuchni. Warto spojrzeć na gotowe kuchnie narożne, aby znaleźć inspiracje.

O czym pamiętać projektując kuchnię narożną?

  1. Ile centymetrów między blatem a szafkami? Najmniej to 45 cm, ale aby zapewnić sobie większy komfort, zawieś górne szafki na wysokości między

55 a 65 cm od blatu.

  1. Jaka powinna być wysokość dolnych szafek? W gotowych kuchniach narożnych wysokość szafki z blatem to najczęściej 80–85 cm.
  2. Zastanów się, czy potrzebujesz więcej wolnego blatu w kuchni rogowej, czy więcej miejsca na przechowywanie?
  3. Zmywarka dla jednej lub dwóch osób może być węższa niż dla rodziny cztero- lub sześcioosobowej.
  4. W narożnych szafkach kuchennych umieść sprzęty i naczynia, z których rzadziej korzystasz. Drzwiczki podwójne lub łamane ułatwiają dostęp do środka.

Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na kuchnię narożną – wówczas wszystkie zestawy narożne mebli kuchennych wyglądałyby tak samo! Stwórz plan idealnej kuchni rogowej dopasowanej do metrażu pomieszczenia, potrzeb i planowanego budżetu, a kuchnia stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu.