Ścianki działowe w Twoim domu

Ścianki działowe stanowią jeden z najlepszych i najbardziej popularnych sposobów na wydzielenie dodatkowych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Dzięki szybkiej budowie można stworzyć zupełnie nowe pomieszczenie, dzięki któremu zyskujemy prywatność i dowolną możliwość zagospodarowania. Jak postawić ściankę działową, które narzędzia okażą się przydatne i z których materiałów warto korzystać? Przekonajmy się wspólnie. 

Materiały budowlane potrzebne do ścianki działowej 

Przed postawieniem ścianki działowej musimy wiedzieć jaki ciężar jest w stanie przyjąć nasza konstrukcja domu. Ciężar dodatkowej przestrzeni nie może jej bowiem przekraczać, dlatego też przed wykorzystaniem ceramiki bądź betonu należy skonsultować swoją decyzję z architektem lub inną osobą, posiadającą stosowne uprawnienia budowlane. Profesjonalista na podstawie planów domu może z powodzeniem obliczyć nośność budynku i ustalić czy planowane ściany mogą zostać wykonane. 

W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które nie stanowią zbyt dużego obciążenia dla całej struktury budynku. Dobrym pomysłem jest stworzenie nowej ścianki działowej z betonowych bloczków o porowatej strukturze, takich jak Silka, Pro Monta, Ytong. Oprócz tego w budowie możemy wykorzystać także płyty kartonowo – gipsowe, a także cegły. 

Co zrobić, aby ścianki działowe były wytrzymałe? 

Na trwałość nowej konstrukcji niewątpliwie wpływa rodzaj użytego materiału. Płyty kartonowo – gipsowe stanowią najszybszy sposób na wydzielenie dodatkowej przestrzeni, jednak mogą ulegać uszkodzeniu. W przypadku postawienia „pustej” ścianki działowej, czyli bez odpowiedniego, trwałego wypełnienia, nowy pokój nie może zostać obwieszony w zbyt ciężkie przedmioty, takie jak półki, telewizor czy duże lustra. 

W przypadku planowania nowego pomieszczenia powinniśmy zwracać uwagę na przepuszczalność wody danego materiału. Dzięki dobrej wentylacji i słabej chłonności wody możemy uniknąć zniszczenia ścianki działowej w krótkim czasie. Oprócz tego aspektu należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie akustyczne. Zalecanym sposobem dodatkowego zabezpieczenia ścianki wykonanej z płyt g – k jest użycie wełny szklanej, która oprócz właściwości termoizolacyjnych zabezpieczy nowe pomieszczenie przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się dźwięku. 

Ścianki działowe możemy postawić samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy fachowców. Wszystko zależy od naszych indywidualnych umiejętności, a także wiedzy, pozwalającej na stworzenie nowej konstrukcji.