Szafa czy garderoba – co lepiej wybrać?

Szafa czy garderoba? Garderoba czy szafa? Czy w szafie zmieścimy wszystkie niezbędne nam ubrania? Czy mamy dość miejsca na garderobę? Te pytania zadaje sobie często wiele osób aranżując swoje wnętrza, nie wiedząc dokładnie czym różnią się obydwa rozwiązania. Czy któreś rozwiązanie jest lepsze? I czy rzeczywiście musimy wybierać? Odpowiadamy!

Szafa i jej sekrety

Z definicji szafa jest przeznaczona do przechowywania ubrań. Doskonale jednak wiemy, że mebel ten zdecydowanie wykracza poza swoją podstawową funkcję. W przeciętnym polskim domu szafa musi pomieścić ubrania i te noszone obecnie, i te na które minął już sezon. A także: buty, torebki, bieliznę pościelową, koce, ręczniki. Bywa, że do długiej listy dołączą: żelazko, odkurzacz, deska do prasowania, suszarka na pranie, dziecięce zabawki i wiele więcej.

Szafa to mebel znajdujący się na widoku, trzeba więc zadbać, aby dobrze strzegł swoich sekretów. A skoro jest tak pokaźnych gabarytów, to jego estetyka staje się jedną z kluczowych kwestii. Nieraz więcej uwagi poświęca się wyglądowi szafy niż jej funkcjonalności.

Garderoba i jej funkcje

Garderoba to z kolei oddzielne pomieszczenie lub kącik, które w pełni wykorzystujemy do przechowywania. Tam główny nacisk położony jest właśnie na funkcjonalność. Jest to pomieszczenie raczej zapleczowe, do którego nikt poza domownikami nie ma dostępu. 

Szafa czy garderoba – które rozwiązanie jest lepsze?

Odpowiedź na to pytanie dyktuje posiadana przez nas przestrzeń. Jeżeli mamy możliwość wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia na garderobę (nawet o niewielkich rozmiarach) warto się o to pokusić. Do podzielenia przestrzeni możemy wykorzystać drzwi przesuwne, ściankę z karton-gipsu czy nawet zasłonę. 

To bardzo efektywne rozwiązanie, ponieważ daje możliwość wykorzystania wszystkich ścian pomieszczenia. Pod samym sufitem możemy przechowywać rzeczy rzadziej używane, np. odzież narciarską, słomkowy kapelusz plażowy i akcesoria biwakowe.

W garderobie łatwiej wygospodarować miejsce na pościel, koce i ręczniki. Wszystko to, czego nie używamy stale, ale jednak jest w domu potrzebne i powinno mieć swoje miejsce. 

Otwarty układ i zgromadzenie wszystkich rzeczy w jednym miejscu sprzyja transparentności i ułatwia szybkie znajdowanie konkretnych przedmiotów. Wspomaga także organizację oraz systematyczność, ponieważ dużo łatwiej o porządek, kiedy każda rzecz ma ściśle określone miejsce.

Wbrew pozorom, urządzanie garderoby nie musi być drogie. Do przechowywania ubrań potrzebne są głównie półki, haczyki, drążki, kosze czy plastikowe pojemniki. Te możemy kupić za stosunkowo niewielkie kwoty. W przypadku szafy najdroższe będą elementy zabudowy, płyty i lustra.

Garderoba – zalety?

Dlaczego jednak tak wiele osób marzy o własnej, domowej garderobie? Wynika to z jej oczywistych zalet:

  • przestronności,
  • dobrze przemyślanego układu,
  • podziału rzeczy na strefy,
  • estetycznej ekspozycji,
  • sprytnych sposobów przechowywania,
  • zgromadzenia wszystkiego, co nam potrzebne przy szykowaniu się do pracy czy na spotkanie w jednym miejscu.

Czy szafa również może nam dać to wszystko?

Jaka powinna być dobrze zorganizowana szafa?

Szafa nie da nam wprawdzie popularnego w garderobach układu w kształcie litery U, ale litera L przy szafie narożnej, jest już jak najbardziej możliwa. Szafa z drzwiami przesuwnymi sięgająca sufitu, wzdłuż całej ściany pokoju może dorównać garderobie pojemnością.

Warto wybrać szafę modułową, którą możemy samodzielnie zaplanować uwzględniając ilość oraz rodzaj rzeczy, które będziemy przechowywać. Część, w której wiszą wieszaki, musi mieć standardową głębokość. Tam, gdzie umieścimy półki, możemy zaoszczędzić na przestrzeni i wybrać płytszy korpus. Często półki montowane są w za dużych odległościach, więc zapełniamy je do połowy, bo wyższy stosik ubrań, po prostu się przewróci. Rozwiązaniem jest zagęszczenie półek.

Sprytne przechowywanie w szafie

Garderoby bywają dużo bardziej urzekające m.in. ze względu na poziom ich wykonania. Systemy przechowywania do garderoby są sprytne i szczegółowo przemyślane. Dają wiele możliwości, a także dostosowują się do indywidualnych potrzeb i gustów.

Dobra wiadomość jest taka, że takie systemy możemy montować również w szafach, uzyskując świetne efekty. Drążki teleskopowe montowane do pleców szafy to oszczędność miejsca i jednocześnie łatwość przeglądania ubrań. Podobnie rzecz się ma z haczykami na teleskopowych wyciągach. Dzięki nim można wykorzystać boczne wewnętrzne ścianki szafy do przechowywania biżuterii i akcesoriów.

Plastikowe pojemniki i różnej wielkości kosze pozwalają przechowywać rzeczy o nietypowych rozmiarach. Organizery do szuflad są strażnikami porządku, a worki próżniowe pozwalają zmniejszyć objętość rzeczy sezonowych.

Garderoba czy szafa – co najlepiej wybrać? Wybór któregoś z powyższych rozwiązań zależy w dużej mierze od przestrzeni jaką jesteśmy w stanie wygospodarować oraz potrzeb naszych i naszej rodziny. W rzeczywistości jednak przechowywanie rzeczy to głównie kwestia dobrej organizacji, a ta jest dostępna dla każdego z nas. Decydując się na garderobę warto skorzystać z platformy Woodlove.to, która pomoże w zebraniu inspiracji, a także w wykonaniu projektu według naszych pomysłów i z pomocą najlepszych fachowców.