Czy wiesz co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?

Schody zewnętrzne zwykle mają żelbetową konstrukcję. Aby nasze schody były trwałe oraz zdobiły dom, należy wykończyć je odpowiednim materiałem. Płytki na schody to na pewno dobry pomysł. Jednak czy wiesz co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Może to być kamień czy też drewno.

Zewnętrzne schody w harmonii z ogrodem oraz domem

Na pewno nasze schody zewnętrze powinny dobrze się komponować z domem oraz jego otoczeniem. Dlatego też najczęściej wykorzystujemy na nie materiały, którymi wykończyliśmy inne fragmenty naszej elewacji. Możemy także w sposób naturalny połączyć dom z ogrodem, wykańczają schody tak samo jak ścieżkę czy też podjazd prowadzący do domu. Okładzina schodów musi być zgrana z architektonicznym stylem budynku. Okazuje się, że nie jesteśmy tylko skazani na płytki. Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Na pewno możemy się zdecydować na drewno. Wówczas wejściowe stopnie się kojarzą z klimatem nastrojowym podmiejskiej czy też uzdrowiskowej willi. Płytki na zewnętrznych schodach to świetny sposób na wykończenie schodów domu bezpretensjonalnego o bryle prostej oraz połaciach spadzistych dachu.

Zaś rezydencja elegancja wymaga wejścia prestiżowego, pod postacią chociażby schodów granitowych. Do prostej oraz nowoczesnej bryły domu o dachu płaskich pasuje oszczędny w wyrazie porcelanowy gres.

Popularny wybór – schody kamienne

Na zewnętrzne schody poleca się także drobnoziarniste kamienie. Są one nieporowate oraz nienasiąkliwe. Kamień musi być twardy, a tym samym musi być ścieralny trudno. Odpowiedni będzie twardy piaskowej, bazalt czy też granit.

Najczęściej jest stosowany oczywiście granit o płomieniowanej powierzchni. Jest to powierzchni szorstka, matowa oraz antypoślizgowa. Znajdziemy także granit o fakturze surowej czy też groszkowatej. Granit płomieniowany nie brudzi się. Wynika to  tego, że ma pory zamknięte. Właściwości gorsze od granitu mają piaskowce twarde. Stosujemy je nieco rzadziej, jednak i one mają swoje niepowtarzalne zalety. Ich powierzchnia się nie daje polerować. Jest dlatego nierówna oraz antypoślizgowa, a tym samym także w pełni bezpieczna. Piaskowiec twardnieje z czasem, ale także łatwo się brudzi. Zbyt śliskie, a co za tym idzie niebezpieczne (szczególnie zawilgocone), są schody wykonane z marmuru. Kamień ten na dodatek jest mniej odporny na ścieranie oraz także na wilgoć. Wówczas należy zastosować listwy schodowe antypoślizgowe czy też obrobić krawędzie stropnic w ryle chropowatej.

Na pewno dobierzemy odpowiedni materiał na schody.