Stylowa lampa glamour – jak ją dobrać do wnętrza?

Oświetlenie wprowadzane do wnętrz w stylu glamour jest zdecydowaną kwintesencją dobrze urządzonej całości. Bez względu na to, w jakiej domowej przestrzeni je umieszczamy, powinno się ono charakteryzować elegancją i błyskiem. Wyraziste połączenie światła i szkła, efektowne przebicia i wrażenie tańca światła rozpraszanego po całym wnętrzu – to jego główne cechy! Jak zatem, kierując się tymi wyróżnikami, dobrać odpowiednią lampę glamour?

Lampa glamour w różnych, domowych wnętrzach

Zanim dopasujemy oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, warto na chwilę zagłębić się w zasady stylu glamour, który przybył do na z USA. Dokładniej, w latach ’40 i ’50, na fali niesamowitych kreacji aktorskich pełnych przepychu, bogactwa i blasku, zaczęto na tę samą nutę aranżować wnętrza. Gdyby dziś pytać o pierwsze wspomnienie takich aranżacji, można by sięgnąć chociażby do postaci Audrey Hepburn siedzącej w bajecznej sukni na bogato zdobionej, rozłożystej sofie, oświetlanej przez wiszący u góry, pałacowy żyrandol i przeglądającej się w imponującym lustrze. W tym właśnie guście urządza się apartamenty glamour. Idąc za tą inspiracją, dopasowanie oświetlenie powinno być wykonane właśnie w oparciu o takie efektowne wyobrażenie sprzed lat.

Salon – lampa glamour do salonu to najważniejszy element aranżacji. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto pokusić się o żyrandol. Im więcej będzie miał on poziomów i ciekawie rozłożonych na nich kryształków, tym lepiej! Żyrandol musi lśnić i robić wrażenie pałacowego przepychu. Przy niskich salonach warto postawić na poziome ciągi kryształowych lamp, które roznoszą światło wzdłuż sufitu, tworząc na jego powierzchni efektowne odbicia.

Sypialnia – w tym pomieszczeniu nie sprawdzi się żyrandol tak imponujący, jak w salonie, ale świetnie zastąpią go wiszące lampy o drobnych kryształkach rozmieszczonych na powierzchni okrągłego, ale spłaszczonego klosza. Klosz może być szklany, zupełnie przezroczysty, albo matowy, za to wzbogacony złotymi zdobieniami. Dodatkowo warto wykorzystać w sypialni narożne kinkiety glamour – pozłacane lub srebrzyste.

Łazienka – w zależności od wysokości możemy w niej umieścić kryształowe plafony zdobione złotymi diodami, lampy o wysokości ok 20-40 cm złożone np. z wiszących sznurów kryształowych umocowanych w kloszu na sztywno (bez efektu kołysania). Do dyspozycji są także płaskie, prostokątne konstrukcje podwieszane tuż przy suficie, wewnątrz wypełnione punkcikami kryształowymi, które piękne rozprzestrzeniają łazienkowe światło po pomieszczeniu. W łazience warto też zadbać o ozdobne lampki przy lustrach – koniecznie z efektownym wykończeniem!