Wentylatory dachowe – specyfika produktu

Problematyczne ilości wilgoci lub pyłu w pomieszczeniach mieszkalnych i zbyt mały przepływ powietrza to nie są zdrowe warunki do w pełni bezpiecznego i zdrowego mieszkania. Można tu wskazywać na niebezpieczeństwa, jakie przynoszą zbyt wysokie poziomy wilgoci, jak i zadymienie lub zapylenie pomieszczeń ze względu na specyfikę ich wykorzystywania. Ponadto po prostu nasze organizmy lubią dobrze wentylowane pomieszczenia.

Czy to jednak oznacza, że w każdym warto zainstalować wentylator kanałowy, który będzie wspomagał wentylację grawitacyjną? Niekoniecznie. Wentylatory dachowe mogą być świetnym rozwiązaniem, które weźmie na siebie odpowiedzialność za całość ujścia wentylacji naszego domu.

Wentylatory dachowe i ich umiejscowienie na budynkach

Oczywiście, jeżeli mowa o urządzeniach, jakimi są wentylatory dachowe niemal, oczywistym jest to, że są one montowane właśnie na dachach. Do tego, aby dobrze pełniły swoje funkcje, nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych pomieszczeń, ani nawet dorabiania ciągów wentylacyjnych, jeżeli w budynku istnieje wszechstronnie rozbudowana instalacja grawitacyjna. Takie umiejscowienie wentylatorów sprawia, że nie trzeba już korzystać z dodatkowych urządzeń mechanicznych odprowadzających powietrze, takich jak wentylatory kanałowe w poszczególnych pomieszczeniach.

Montując wentylatory dachowe, należy też pamiętać o tym, że w zależności od tego, jaki mają wyrzut powietrza, należy zachować pewne odległości od siebie lub innych obiektów.

Wentylatory dachowe a zużycie energii

Można zakupić wentylatory dachowe hybrydowe, które włączają się w momencie, kiedy wentylacja grawitacyjna przestaje sobie radzić. Niw wentyluje w odpowiednim stopniu, ponieważ zwiększyła się znacząco liczba osób w pomieszczeniu lub nastąpiło duże zapylenie czy zadymienie.

Sama praca wentylatora dachowego jest zupełnie bezobsługowa. Wentylatory dachowe mają niski stopień używalności energii, a mimo to doskonale radzą sobie z odprowadzaniem powietrza z budynku i jednoczesnym wtłaczaniem świeżego. Bardzo często praca wentylatorów umieszczonych na dachu jest też wspomagana warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr.

Wentylatory dachowe – kiedy warto?

Na wentylatory dachowe stawia się przede wszystkim w budynkach, które generują duże poziomy zapylenia, zadymienia czy wilgoci. Mowa tu zazwyczaj o warsztatach i firmach z halami produkcyjnymi itp. Jednak mniejszej mocy wentylatory mogą być także dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków jednorodzinnych, gdzie także sama wentylacja grawitacyjna nie tworzy wystarczających ciągów do potrzeb pomieszczeń.