Czym wyróżniają się meble industrialne?

Moda na meble wykonane zgodnie ze stylistyką industrialną przyszła do Polski, podobnie jak i do innych krajów świata ze Stanów Zjednoczonych. Inspirowana surowym, fabrycznym stylem kojarzącym się z opustoszałymi obiektami przemysłowymi – idealnie wpisała się w nowoczesną, pozbawioną blichtru aranżację wnętrz. Co urzekło nas w tym rodzaju mebli i dlaczego coraz chętniej wykańczamy nimi mieszkania?

Meble industrialne – początki i charakterystyka

Największym atutem mebli industrialnych jest ich prostota zestawiona z oszczędnością, przestronnością i uwolnieniem od wszelkiego nadmiaru dekoracji. W takich meblach nie ma ani krzty wielkomiejskiego blasku, przesady ani jakiegokolwiek przerostu formy nad treścią. Jest za to użyteczność, piękno i nuta nostalgii za czasami, w których to, co proste było piękne, a to co piękne, wcale nie musiało być drogie ani nad wyraz ozdobne.

Początki, jeśli bierzemy pod uwagę meble industrialne i samą aranżację mieszkań w tym guście, sięgają lat 50. i czasów, kiedy w Nowym Jorku, tuż po wielkim krachu i recesji, masowo zaczęły upadać fabryki przemysłowe. Z dnia na dzień likwidowano tysiące miejsc pracy, a obiekty w których dotąd produkowano przeróżne artykuły, pustoszały z dnia na dzień. To właśnie one: puste regały, długie, stalowe taśmy produkcyjne, surowe ściany z cegły lub betonu, charakterystyczne, przymglone okna i brak dekoracyjności, stały się początkiem industrialnej aranżacji wnętrz.

Co cechuje meble tego nurtu?

  • Surowa forma i minimalizm dekoracyjny
  • Produkcja z drewna z elementami metalu, stali oraz szkła
  • Lekkie konstrukcje, geometryczna forma, wrażenie nieobciążania przestrzeni
  • Pojemność i użyteczność (pakowne skrzynie, szuflady, opcja rozkładania np. w przypadku stołów, mobilność siedzisk i krzeseł – kółka)
  • Otwartość na wnętrze np. niezabudowane regały, na których widać wszystko, co na nich ustawiono, otwarte szafy (wygoda szybkiego sięgnięcia po potrzebne rzeczy, zupełnie jak w starych fabrykach)
  • Mocne, wytrzymałe materiały – brak kompromisu dla bylejakości
  • Niezabudowane oświetlenie np. wiszące żarówki w otwartych kloszach, brak abażurów, osłon
  • Kolory drewna i stali, betonu i grafitowych przebić, ciemne brązy
  • Celowe wykorzystanie barwy rdzy na wykończeniu mebli stalowych (rdza = naturalność, kolej rzeczy, autentyczność)
  • Dodatki druciane

Współczesnymi wnętrzami, w których często stawia się na industrializm wykończeniowy są m.in. przestronne lofty, apartamenty, pomieszczenia wysokich kamienic, ale i np. wnętrza galerii handlowych czy wystaw sztuki.