Palma doniczkowa nie jedno ma imię!

Ostatnimi czasy palmy doniczkowe stały się prawdziwym hitem wielu aranżacji i projektów. Pnie tej niezwykłej rośliny wprowadzają prawdziwie egzotyczny klimat do naszego mieszkania, a rozłożyste liście sprawiają, że możemy zmienić szary pokój w przestrzeń pełną przytulności i wakacyjnego klimatu. Choć ich pielęgnacja nie należy do łatwych, a naturalne warunki palmy są niezwykle ciężkie do odtworzenia w naszym zaciszu domowym to jednak wiele osób śmiało zaprasza je do swoich mieszkań. Przekonajmy się jakie rodzaje palm doniczkowych są obecnie uprawiane w wielu polskich domach i jak prawidłowo o nie dbać. 

Jaka palma doniczkowa sprawdzi się w naszym domu? 

W naszym klimacie możemy spotkać wiele odmian palm, które z powodzeniem sprawdzą się jako doskonała dekoracja naszych wnętrz. Jedną z nich jest palma areka. Ten okaz pochodzi z Madagaskaru i posiada jasnozielone liście z charakterystycznymi, żółtymi żyłkami. W naszych domach urośnie nawet 1,5 metra. Jej ogromną zaletą jest odporność na ciężkie warunki, ponadto areka z powodzeniem przyczyni się do nawilżenia i oczyszczenia powietrza z toksyn. Palma areka uwielbia podlewanie, na brak wody zareaguje uschniętymi liśćmi, które zaczną pojawiać się na górze. Dla bezpieczeństwa możemy zapewnić jej stały dostęp wody w podkładce, a także pamiętać o regularnym zraszaniu. Areka dobrze czuje się w temperaturze około 22 stopni, a w okresie letnim chętnie przyjmie także dawkę nawozu do palm. 

Inną zmianą odmianą, która już od wielu miesięcy przystraja najpiękniejsze salony jest palma królewska. W swoich naturalnych warunkach wytwarza kłodzinę, która może osiągnąć wysokość do 25 metrów. W domowych uprawach zazwyczaj występują młode egzemplarze, składające się głównie z liści, nie kwitnące i nie wypuszczające owoców. Aby palma królewska mogła cieszyć się u nas dobrym zdrowiem, musimy zadbać o dużą ilość słońca, a także ostrożne podlewanie. Ten rodzaj kwiatu nie przepada za nadmiarem wody, na zbyt obfite zasoby zareaguje gniciem korzeni i liści, mimo tej niechęci do zbyt dużej ilości wody w doniczce nie możemy zapomnieć o regularnym zraszaniu liści. Perfekcyjnym podłożem dla palmy królewskiej będzie żyzna, przepuszczalna gleba, przeznaczona do palm lub ziemia uniwersalna zmieszana z piaskiem. 

Oto najpopularniejsze rodzaje palm doniczkowych, które mogą przyozdabiać nasze mieszkanie przez cały rok. Poza nimi w wielu sklepach znajdziemy także takie propozycje jak: liwistona okrągłolistna, palma kokosowa (która w domowych warunkach nie wytwarza kwiatów, ani owoców), a także kencja.