Budowa domu drewnianego z prefabrykatów

Podstawową różnicą między domami murowanymi a domami drewnianymi z prefabrykatów jest czas ich budowy. Inwestorzy, którzy dowiadują się, że postawienie domu prefabrykowanego z drewna zajmuje nierzadko mniej niż 3 miesiące, mogą wyjść z założenia, że taki dom jest nietrwały. Nic bardziej mylnego! Sprawdź, dlaczego inwestycja zajmuje tak mało czasu i czy ma to jakikolwiek wpływ na parametry techniczne budowanego domu.

Czym jest dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowany z drewna to budynek, który nie jest wznoszony od podstaw na placu budowy. Co za tym idzie, czas potrzebny na jego budowę jest znacznie krótszy niż w przypadku budowy tradycyjnego domu murowanego. Biorąc pod uwagę, że większą część elementów przygotowuje się w fabryce, a następnie przywozi gotowe prefabrykaty na miejsce budowy, prace przebiegają znacznie sprawniej. Wszystkie elementy powstają w halach produkcyjnych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i automatycznie sterowanych maszyn, dzięki czemu inwestor ma gwarancję, że wymiary i jakość wykonania domu prefabrykowanego są zgodne z projektem. Nie ma zatem mowy o przestojach, braku precyzji i konieczności wprowadzania poprawek wynikających z błędu ludzkiego.

Mały dom — z prefabrykatów czy murowany?

Decydując się na budowę domu technologią tradycyjną, masz dużą dowolność, jeżeli chodzi o dobór materiałów czy kształt bryły. Istotną wadą takiego rozwiązania są jednak grubsze ściany, które znacząco zmniejszają powierzchnię użytkową domu. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku małych budynków. Jeżeli zatem planujesz budżetową inwestycję i chciałbyś ograniczyć formalności do minimum, zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się dom z prefabrykatów na zgłoszenie. Musisz przy tym pamiętać, że od 3 Stycznia 2022 roku właściciele działek budowlanych i mają możliwość budowy domów do 70 m2 w uproszczonej procedurze. W przypadku wyboru między domem drewnianym z prefabrykatów a murowanym warto rozważyć kilka czynników. Budowa domu drewnianego z prefabrykatów może być korzystna pod względem kosztów i czasu. Wielu inwestorów decyduje się na ten rodzaj budowy ze względu na mniejszą ilość formalności i szybszy proces realizacji.

Jesteś zainteresowany domem z prefabrykatów? Zobacz ofertę prosto od producenta www.domyexpert.com/domy-drewniane 

Czy dom z prefabrykatów jest rozwiązaniem dla każdego?

Specyficzna technologia budowy domów drewnianych z prefabrykatów sprawia, że wprowadzanie zmian aranżacyjnych jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Oczywiście, inwestor może przesunąć elementy stolarki otworowej, ale procedura jest bardzo skomplikowana i kosztowna. Z drugiej jednak strony inwestycja w obiekty szkieletowe nie wymaga wnoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Podpisując umowę, dokładnie wiesz, ile zapłacisz i nie jesteś uzależniony od wahających się stawek za materiały budowlane.

Często pomijanym aspektem jest sam sposób prowadzenia prac. Budowa obiektu murowanego wiąże się z dużą ilością odpadów oraz kosztami związanymi z ich usunięciem. W przypadku domów prefabrykowanych z drewna ściany są dostarczane w formie gotowych elementów, dzięki czemu możesz zachować porządek na placu budowy.

Jak długo buduje się dom prefabrykowany?

Skoro już wiesz, dlaczego czas budowy domu prefabrykowanego z drewna jest tak krótki, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę musisz czekać na ukończenie inwestycji. W przypadku domu wznoszonego metodą tradycyjną czas potrzebny na budowę może wynosić nawet dwa lata! Jak to możliwe? Wystarczy, że zaczniesz inwestycję w połowie roku, przez co będziesz musiał zawiesić pracę na okres zimowy. Budowa może być także utrudniona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych — opadach atmosferycznych czy silnym słońcu. Częstym problemem, z którym mierzą się inwestorzy, jest także dostępność materiałów budowlanych.

W przypadku domów drewnianych prefabrykowanych większość tych czynników nie ma większego znaczenia. Biorąc pod uwagę, że wznoszenie konstrukcji nie wymaga wykonywania mokrych prac, można realizować inwestycję bez żadnych przestojów — nawet w czasie zimy. Produkcja prefabrykowanych elementów nie zajmuje dużo czasu — zazwyczaj kilka tygodni. Podsumowując, okres od rozpoczęcia prac aż do odebrania gotowego domu nie przekracza zazwyczaj trzech miesięcy. W przypadku większych domów może wydłużyć się do czterech. Nic dziwnego, że coraz więcej inwestorów korzysta z możliwości, które niesie za sobą technologia szkieletowa.

Decydując się na dom z prefabrykatów, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostanie wykonany. Istotne jest także znalezienie odpowiedniego dostawcy, który oferuje sprawdzone i wysokiej jakości prefabrykaty.