Cis należy do jednych z najbardziej cenionych krzewów w projektowaniu ogrodowym. Jak wygląda ta roślina i jak uprawiać ją w swoim ogrodzie?
Jak wygląda cis?
To niewysokie i wolno rosnące drzewo iglaste, które nawet w największe mrozy, nie traci igieł. Charakterystyczne dla tego zimozielonego gatunku są właśnie igły – miękkie i delikatne w dotyku, a także ciemnozielone i lekko błyszczące. Cis w przeciwieństwie do innych iglaków nie wytwarza szyszek. Zamiast tego na jego gałązkach pojawiają się czerwone owoce, które pozostają na drzewie nawet zimą. Owoce są nie tylko ozdobą cisu, ale jego sposobem na rozmnażanie się. Czerwone kuleczki chętnie zjadają ptaki, które przenoszą nasiona rośliny w nowe miejsca. W ten sposób iglak rozsiewa się w naturze.
Jak uprawiać cis pospolity?
Cis należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, dlatego nie przysparza kłopotów nawet początkującym ogrodnikom. Iglak nie ma wysokich wymagań co do stanowiska – może rosnąć i w słońcu, i w cieniu. Jeśli masz ogród od północy, do którego rzadko zagląda słońce, cis będzie się w nim dobrze czuć. Drzewko nie potrzebuje dużego nasłonecznienia i doskonale radzi sobie na stanowiskach mocno zacienionych. Gleba dla cisu powinna mieć odczyn zasadowy (pH wyższe niż 7), bo roślina nie lubi kwaśnego podłoża. Drzewo będzie rosło najlepiej na glebach umiarkowanie wilgotnych. Cis lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego dobrze rośnie w pobliżu oczka wodnego. Choć cis ma pewne wymagania uprawowe, potrafi dostosować się do każdych warunków. Jest zatem doskonałym drzewkiem do ogrodów o ubogiej glebie i słabym nasłonecznieniu.
Cis należy do roślin dwupiennych, co oznacza, że trzeba posadzić 2 egzemplarze tej rośliny, ale o różnej płci, żeby drzewko owocowało. Na jednej roślinie znajdują się albo kwiaty męskie, albo żeńskie. Jeśli posadzisz w swoim ogrodzie tylko jedno drzewko tego gatunku lub dwa, ale o tych samych kwiatach, nigdy nie doczekasz się pięknych czerwonych owoców.
Jak pielęgnować cis?
Cis nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – jak każda roślina potrzebuje nawadniania i nawożenia, a także przycinania, jeśli cis wybierasz na żywopłot.
Nawadnianie
Drzewko podlewaj głównie w okresach suszy, na tyle obficie, by zwilżyć 30 cm warstwę gleby. Odpowiedniego podlewania potrzebują przede wszystkim nowo posadzone iglaki oraz młode egzemplarze.
Nawożenie
Cisy, podobnie jak i inne rośliny, wymagają nawożenia. Nawóz wieloskładnikowy stosuje się co 3-4 tygodnie od marca do czerwca, a zwiększone ilości podaje się drzewku zawsze po wykonaniu cięcia. Wtedy roślina potrzebuje najwięcej składników pokarmowych.
Przycinanie
Jak szybko rośnie cis i czy wymaga częstego przycinania? Drzewko należy do roślin wolno rosnących, najwolniej ze wszystkich iglaków. Roczne przyrosty u młodych drzewek wynoszą od 3 do 4 cm. Starsze krzewy rosną od 10 do 15 cm rocznie. Wolny wzrost sprawia, że cisy idealnie nadają się do formowania na żywopłot. Nie wymagają częstego przycinania, a zachowują pożądany kształt i rozmiar. Cis dobrze toleruje przycinanie i nawet po intensywnym formowaniu szybko się regeneruje. Jeśli cis tworzy żywopłot lub jest samodzielną rośliną w ogrodzie, przycinanie formujące wykonuj 2 razy do roku – wczesnym latem i pod koniec lata, by zachować jego formę. W dowolnym czasie w ciągu roku (choć najlepszy czas to późna zima i wczesna wiosna) usuwaj z krzewu martwe, chore lub uszkodzone gałęzie.
Przesadzanie
Jeśli postanowisz zmienić aranżację w ogrodzie, możesz bez większych problemów przesadzić nawet starsze egzemplarze cisu – roślina jest odporna na przesadzanie i dobrze adaptuje się do nowego miejsca. Cis ma zwartą strukturę korzeniową, dlatego przenoszenie nawet okazałych roślin nie jest kłopotliwe.
Dlaczego warto mieć cis w ogrodzie?
Cis to jedna z tych roślin, które ciekawie prezentują się w ogrodzie. Jest łatwy do uprawy i pielęgnacji, więc doskonale sprawdza się w przypadku początkujących ogrodników. Drzewko jest zimozielone, a więc przez cały zimowy okres cieszy oko zielenią. Ogrody, w których rosną cisy posadzone np. jako żywopłoty, nigdy nie tracą swojego uroku. Nawet przy największych mrozach, na drzewku pozostają ciemnozielone igły i soczyście czerwone owoce.
Jako drzewko dobrze tolerujące przycinanie, cis może przybierać różnorodne formy. Możesz uformować go do żywopłotu, jako soliterowe drzewo (stanowiące centralny punkt ogrodu) lub stworzyć z niego zieloną rzeźbę. Cis jest idealnym wyborem dla ogrodników, którzy chcą nadać swojemu ogrodowi unikalny charakter.
Dlaczego jeszcze warto posadzić cis? To krzew długowieczny odporny na trudne warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki. Dobrze toleruje zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale sprawdza się w ogrodach miejskich. Zimozielony cis wspiera bioróżnorodność – jagodowe owoce są pożywieniem dla ptaków.
Warto pamiętać, że cis jest rośliną silnie trującą dla ludzi. W tkankach drzewa znajduje się toksyczny alkaloid – taksyna, która może prowadzić nawet do śmierci. Jeśli w domu są małe dzieci, cis powinien rosnąć poza ich zasięgiem. Czerwone owoce przyciągają, ale ich spożycie ma poważne konsekwencje dla zdrowia.
Źródła:
https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/1075-uprawa-cisu-w-ogrodzie
https://poradnikogrodniczy.pl/cis-pospolity-uprawa-odmiany-rozmnazanie.php