Jak dobrać idealne krzesła do jadalni?

Przy urządzaniu jadalni zwykle największą uwagę poświęcamy stołowi, zapominając przy tym, że aby całość była maksymalnie funkcjonalna, także krzesła muszą zostać odpowiednio dobrane. Wybór krzeseł do stołu to szereg różnych możliwości. Możesz zdecydować się na krzesła w zestawie, odpowiadające designowi samego stołu, ale możesz też postawić na kontrę i wybrać takie krzesła, które będą przykuwały wzrok i jednocześnie dopełnią aranżacje, nie będąc oczywistym wyborem do konkretnego stołu.

Jak więc dopasować krzesła do jadalni, abyś był z nich w pełni zadowolony? Co wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, a o czym jeszcze warto pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Dopasowanie do stylu wnętrza to podstawa

To, co rzuca nam się jako pierwsze w oczy po wejściu do każdego pomieszczenia, to jego estetyka i spójność. Czy wszystko jest do siebie dobrze dopasowane, czy całość współgra ze sobą jako kompletna aranżacja? Aby w przypadku twojej jadalni na oba pytania można było odpowiedzieć tak, musisz przy wybieraniu swoich krzeseł przyłożyć dużą wagę do ich designu

Przykładowo, krzesła z tapicerowanymi siedziskami i oparciami, o żywych i modnych kolorach, jak musztardowy czy butelkowa zieleń, sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym. Przy tak dekoracyjnych krzesłach, stół powinien być raczej stonowany, np. prosty, drewniany. W ostatnich sezonach modne i popularne są krzesła tapicerowane o lekko welurowej fakturze materiału, stojące na metalowych, zgrabnych nogach. 

Z kolei krzesła w większości wykonane z giętego metalu, które wyglądają, jakby były wyplatane, świetnie sprawdzą się w aranżacjach industrialnych i minimalistycznych. Chłodny charakter takich krzeseł doskonale podkreśli surowość w przypadku wnętrza loftowego i minimalistyczną oszczędność w drugim wystroju. 

Krzesła na złotych nogach, lub na takich o kabriolowym wygięciu, doskonale dopełnią pełen szyku i elegancji styl glamour. W aranżacji boho świetnie sprawdzą się wyplatane krzesła rattanowe, pełne naturalności.

Wybierz odpowiednie materiały

Co w kwestii materiałów? Tutaj poza estetyką, o której już nieco wspomnieliśmy, warto też spojrzeć na aspekty praktyczne. Krzesła jadalniane znacznie częściej są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, na przykład na tłuste plamy po jedzeniu. Dlatego tak jak przy wyborze krzesła do toaletki w sypialni nie musimy aż tak zwracać uwagi na sposób czyszczenia materiału, tak tutaj zdecydowanie warto.

Najprostsze w czyszczeniu będą powierzchnie metalowe, wykonane z tworzyw sztucznych lub obicia z ekoskóry, którą wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką. Jeśli chcesz zdecydować się na miękkie obicia, sprawdź, czy wykorzystany materiał ma powierzchnię hydrofobową. Dzięki temu, jeśli na krzesło wyleje się woda czy inny płyn, nie wsiąknie od razu i łatwiej będzie zapobiec plamom.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając krzesła do jadalni zwróć uwagę na ich wysokość. Powinny pozostawiać wygodną przestrzeń między blatem a siedziskiem, aby każdy mógł swobodnie założyć nogę na nogę, bez uderzania kolanem o blat. Dodatkowo, krzesła te powinny być stosunkowo lekkie, aby można je było wygodnie przesuwać. Kolejnym aspektem funkcjonalnym są podłokietniki. Nie rekomendujemy wybierania tego rozwiązania do jadalni, ponieważ czasami podłokietniki mogą utrudniać wygodne jedzenie i krępować ruchy. Takie krzesła może też być trudniej wsunąć pod stół, a przez to będą one zajmowały więcej miejsca wokół stołu.