Jak przesadzić dorosłe drzewo, czy jest to możliwe?

Chcesz przesadzić kilkuletnie drzewo, ale nie jesteś pewien, czy istnieje możliwość przeniesienia dorosłego okazu? Jak przeprowadza się tego typu zabieg i kiedy warto się zdecydować na umieszczenie drzewa na nowym stanowisku? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czy można przesadzić dorosłe drzewo?

Przesadzanie dorosłych drzew jest dosyć trudnym zadaniem, które zwykle wymaga starannych przygotowań i zastosowania odpowiedniego sprzętu. Zabieg ten często wykorzystuje się przy realizacji projektów urbanistycznych, aby zapobiec wycinaniu zdrowych okazów. Jednak warto pamiętać, że nie każde drzewo nadaje się do przeniesienia w nowe miejsce, a decydują o tym m.in. jego gatunek, wiek i wysokość. Przesadzaniem drzew zajmuje się firma Taxus, która dysponuje odpowiednim zapleczem sprzętowym w postaci przesadzarki, umożliwia ona bezpieczne przenoszenie nawet piętnastometrowych okazów. Warto także przed podjęciem decyzji o przesadzeniu dorosłego drzewa skonsultować się z dendrologiem, który oceni jego stan i wskaże, czy może ono zostać przetransportowane w inne miejsce.

Kiedy najlepiej przesadzać drzewo?

Najlepszym czasem na przesadzanie drzew jest wczesna wiosna lub późna jesień, ponieważ wtedy rośliny znajdują się w stanie spoczynku, co minimalizuje ich szok związany ze zmianą lokalizacji. Jesienią mają one spore zapasy energii po okresie letnim, co sprzyja ich regeneracji. Natomiast wiosną drzewa szybko wchodzą w fazę wzrostu, dzięki temu mogą szybciej zaadaptować się w nowym miejscu. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu, na którym roślina ma zostać posadzona, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu.

Jak wygląda przesadzanie dorosłego drzewa?

Przygotowania do przesadzenia dorosłego drzewa najlepiej rozłożyć na dwa sezony. Wokół pnia w odległości od 50 do 150 cm należy wykopać rowek o głębokości ok. 60 cm i szerokości ok. 35 cm. Następnie wypełnia się go żyzną ziemią, co sprzyja tworzeniu się nowych korzonków. Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny przez cały sezon.

By przesadzić drzewo, należy wykopać je wzdłuż wcześniej przygotowanego rowka. W przypadku okazów o średnicy pnia 25-30 cm używa się do tego celu specjalnej przesadzarki. Urządzenie to najpierw wykopuje dół, a następnie pomaga w wydobyciu i przeniesieniu drzewa, umieszczając je bezpośrednio w przygotowanym wgłębieniu. Dzięki temu bryła korzeniowa nie rozsypuje się i idealnie pasuje do przygotowanego miejsca. Przenosząc roślinę na nowe stanowisko, należy pamiętać o tym, aby umieścić ją w ziemi na tej samej głębokości, na której rosła, zachowując przy tym jej ustawienie do kierunków świata.

Przesadzanie dorosłego drzewa jest dosyć skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem w naszej ocenie jest powierzenie tego firmie, która ma doświadczenie w takich pracach. A jakie jest Twoje zdanie na temat przesadzania dorosłych drzew? Czy warto je przeprowadzać? Podziel się swoją opinią w komentarzu.